Uğultulu Tepeler Emily Bronte Özeti Konusu Yorumu

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Uğultulu Tepeler Emily Bronte Özeti Konusu Yorumu

Wuthering Heights

Thurshcross Grange Çiftliği'ne kiracı olarak gelen Lockwood adındaki yabancı, Heathcliff ve yanındaki iki gençle tanışır.

Gurur ve Önyargı Jane Austen Konusu Kitap Özeti İncelemesi
Feniçka Kitap Konusu Özeti İncelemesi
Kırmızı ve Siyah Stendhal Özeti Konusu İncelemesi

Uğultulu Tepeler Emily Bronte Özeti Konusu Yorumu. Dünya klasikleri arasında en popüler romantik, aşk romanlarından. Wuthering Heights orijinal adı ile Bronte’nin 1847 yılında yazdığı İngiliz edebiyatının başyapıtlarından. Yapıt, Bronte’nin tek romanıdır. Romanda aşk, intikam, sadakat temaları ağır basmaktadır. Şimdi ayrıntılara geçelim.

Uğultulu Tepeler Filmi

Wuthering Heights orijinal adı ile beyazperdeye çok defa uyarlanan Uğultulu Tepeler, filme uyarlanan kitaplar (romanlar kategorisinde.) Aşağıda 2011 filminden fragman var. Tabii ki öncelikle kitabı okumanız tavsiye edilir. Kitap anlatımını ve ayrıntıları filmde bulmak pek olası değil.

Emily Bronte Kimdir?

1818-1948 yılları arasında yaşamış İngiliz roman yazarı, şairdir. Uğultulu Tepeler, Rüzgarlı Bayır, Ölmeyen Aşk, Rüzgarlı Tepe gibi adlarla çerivisi yapılan romanın sahibi. Öğretmen olarak da çalışan Bronte yazarlık yaşamın aşiirle başlar. Kız katdeşleriyle birlikte şiirler yazar. Kız kerdeşi Jane Eyre romanı ile ün kazanan Charlotte Bronte’dir. Uğultulu tepeler yazıldığı tarihte (1847) çok eleştiri almış ve kitabı aslında erkek kardelinin yazdığı iddia adilmiştir. Emily Bronte’nin kadın yazar olarak erkeklerin egemenliğini yıkması da çok önemlidir. Romanda en büyük anlatıcı hizmetçi Nelly’dir. Hizmetçi Nelly, Heathcliff’e kiracı olarak gelmek isteyen Lockwod’a bütün öyküyü anlatacaktır.

Uğultulu Tepeler Emily Bronte Özeti Konusu Yorumu
Uğultulu Tepeler Emily

Uğultulu Tepeler Emily Bronte Özeti Konusu Yorumu

Thurshcross Grange Çiftliği’ne kiracı olarak gelen Lockwood adındaki yabancı, Heathcliff ve yanındaki iki gençle tanışır. Ağır kış şartlarında geri dönüp Uğultulu Tepeler’e gitmesi de imlansızdır. Yapması gereken fırtınanın dinmesini beklemektir. Bu sırada istenmeyen misafir olarak huzursuz bir şekilde yattığı odada hayller gören yabancı, evi ve tuhaf ev sahibini merak edecektir. Hava düzelinde tekrar Uğultulu Tepeler’e dönecektir. Gördüğü hayal, evdeki genç kadın bayan Hathcliff, ve genç oğlan Hareton Earnshaw’dur.

Lockwood, tekrar Uğultulu Tepeler’e dönünce emektar hizmetçi Nelly iki çiftliğin öyküsünü Heathcliff ve onun öyküsünü yabancoya anlatır. Evin asıl sahibi Bay Hindley Earnshaw, şehirden bulup getirdiği çingene siyahi çocuk bütün yaşamlarını değiştirecektir. Bu çocuğa Heathcliff adını koyarlar. Evin en güzel kızı Cathy (Catherine) ile birbirlerini zeverek büyürler. Fakat Cathy, ihanet edecek ve Linton ile evlenecek ve Thurshcross Grange çiftliğine gidecektir.

Heathcliff bütün aileden ve çocuklarından da intikam almacaktı. Hertahcliff ise Linton’ın kız kardeşi ile evlenecek ve bir çocuğu olacaktır. Heathcliff zayıf ve erkenden ölecek çocuğu ile Cathy’nin kızı ve annesinin adını taşıyan Cathy ile evlendirecek ve bütün servete el koyacaktır. Sonunda herkes ölünce Heathcliff, ailenin son iki çocuğu ile birlikte yaşar ama onlardan da intikamını az çok almıştır.

Uğultulu Tepeler Ne Anlatmak İstiyor

Aşk, intikam temalı romantik roman İngiliz edebiyatı ve dünya klasikleri için önemli bir yapıt. Zamanın İngilteresi’nin muhafazakar baskısına medyan okuyan, sosyal statü ve kırsaldaki yaşamı anlatan yapıtta anlatıcı hizmetçi ve kiracıdır. Bütün öykü nerdeyse hizmetçi Nelly’nin ağızından anlatılır.

3.8
TOPLAM PUAN
Konu
Karakter
Sürükleyicilik
Çeviri
Uğultulu Tepeler Emily Bronte Özeti Konusu Yorumu

Yorumlar

WORDPRESS: 0