Uykudaki (Efendi) Uyanıyor Kitap Konusu Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Uykudaki (Efendi) Uyanıyor Kitap Konusu Özeti İncelemesi

H. G. Wells

Graham 203 yıl sonra aniden uyanır. Vücudu yeşil bir sıvının içinde içindedir. Camdan bir tekne içinde bir müzede 200 yıldır halka sergilenir. Halk için çok önemli biridir. Efendi olarak bilinir. Artık Efendi uyanmıştır.

Doktor Moreau’nun Adası İncelemesi Konusu Özeti ve Evrim
Dünyaya Düşen Adam Walter Tevis Özeti İncelemesi
Körler Ülkesi H.G. Wells, Kitap Özeti İncelemesi

Uykudaki( Efendi) Uyanıyor Kitap Konusu Özeti İncelemesi. H. G. Wells romanı. Distopya ögeleri de taşıyan bilim kurgu türündeki roman 1910 yılında yayımlanıyor. Geleceğin dünyası, sosyal adalet, diktatörlük, teknoloji-bilim temalarını içeren roman ilk distopik konulu roman sayılabilir. Wells bilim kurgu edebiyatına yön veren bir yazar. Dünya dışı varlıklar, zamanda yolculuk, teknoloji ve insanın kaderi hakkındaki yazdıkları günümüzde de hâlâ geçerliliğini koruyor. Şimdi romanın özeti, incelemesi ve kitap yorumuna geçelim.

Kitaplar zihinsel aydınlık ve sağlıklı düşünmek için gereklidir. Daha fazla okumak, daha fazla barış ve yaşama gerçekçi bir bakış; bütün safsataları yaşamımızdan atmak için bilgiye sahip çıkmalıyız. Yukarıdaki düğmelerden genel kategorilere site menüsünden ise yüzlerce kitap ve onlarca kategoriye ulaşabilirsiniz.

Uykudaki (Efendi) Uyanıyor Kitap Konusu Özeti İncelemesi
Uykudaki (Efendi) Uyanıyor H. G. Wells

Uykudaki (Efendi) Uyanıyor Kitap Konusu Özeti İncelemesi

Roman uykusuzluk çeken ve bunun için çareler arayan Bay Isbister ile başlar. Isbister çeşitli ilaçlar kullanarak rahatlamaya çalışır. Tabii ki romanın Isbister ile bağlantısını okur sonradan öğrenecektir. Isbister ve arkadaşı uzun zamandır komada ya da uzun uykuya dalmış olan Graham’ı gören ilk insanlardır. Graham uzun yıllar uyur. Aradan yirmi sene geçer uyanmaz. Bir yandan da servetini kontrol etmek ve çeşitli yatırımlar için kuzeni çalışmalara başlar.

Graham 203 yıl sonra aniden uyanır. Vücudu yeşil bir sıvının içinde içindedir. Camdan bir tekne içinde bir müzede 200 yıldır halka sergilenir. Halk için çok önemli biridir. Efendi olarak bilinir. Artık Efendi uyanmıştır. Yönetimi 8 kişilik konsey almıştır. Konsey her şeyi Efendi adına yönetir. Bütün servet, bütün para efendinindir. Efendi’nin 203 yıllık serveti katlana katlana gelmiştir.

Ülkeyi yöneten şirketler ve konsey halkı köle gibi çalıştırır. Halk 19. yüzyıldaki fabrikalarda alışan işçilerden daha kötü şartlar altında yaşarken konsey ve onun seçkin kişileri her şeye sahiptir. Kanun, adalet sadece güçsüzleri ezmek için kullanılır. Konseye karşı hareketin lideri Ostrog, Graham’ı konseyin elinden kurtarır. Fakat Graham kime güveneceğini bilmez. Ya güçten yana olacak dünyanın tek başına hakimi olacaktır ya da servetini herkese dağıtıp insanın insana yaptığı zulme son verecektir.

Efendi (Uykudaki) Uyanıyor Kitap Yorumu

Gelecekte nasıl bir dünya bizi bekliyor? Aslında bunun için insanın şimdiye kadar yaptıklarına bakmak yeterli değil midir? Gelecekte teknolojinin sadece üstünlük için kullanılması olası. Sadece gücü elinde bulundurmak için, diğer insanlara hükmetmek isteği her zaman oldu. Varlığını herkesin varlığından üstün ve değerli sanarak, bütün kanunları ve yasaları sadece kendilerini yüceltmek ve diğer insanları böcek gibi ezmek distopik dünyanın en belirgin temalarından.

Düşünmenin olmadığı, adaletin olmadığı, eşit yurttaşlığın olmadığı bir dünya hayal edin. Wells’in romanda 203 yıl sonra uyanan Graham kendini böyle bir dünyada bulur. Günümüzde buna benzer ülkeler yok değil. Hâlâ kadınların öldürüldüğü ülkeler, eşcinsellerin yakıldığı, kırbaçlandığı ülkeler var. Adalet ise görece olarak hâlâ güçlülerin elinde, güçlünün kendilerini korumaya yarayan bir çelik yelekten başka bir şey değil.

Graham ya bu düzene son verecek ya da tek adam, dünyanın Efendisi olarak saltanatını sürdürecektir. Romanda büyük ekranlar, Genel İstihbarat Makineleri gibi teknolojik aletler tabii ki adları ile kullanımları ile pek de fütüristtik değil. Zaten kimse yapay zekayı, siborg, biyolojik olmayan yaşam formları ile birleşmiş yarı insan yarı makine hatta vücudu olmayan insanüstü bir varlığı beklemiyor.

Bunlar fazla olurdu. 19. yüzyılın sonlarına doğru yazılmış roman, insan dondurma teknolojisini tahmin etmiş gibidir. Yeşil bir sıvı ile dolu cam kutu içindeki insan teması bilim kurgu filmlerinde çok kullanılır. Yine ilginç sıvılar içen Graham hemen kendine gelir. Tüm bunları geçip romanın distopik yönüne, toplumsal ve siyasi yönüne gelecek olursak romanda ön plana bunlar çıkar. Yani kitap aslında dikta ile bir avuç insanın yaptığı zulme odaklanır. Adaleti haki özgürlük, devrim…

Yorumlar

WORDPRESS: 0