Uzaylılar Bilim Adamları Soruyor Orada Kimse Var mı?

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

Uzaylılar Bilim Adamları Soruyor Orada Kimse Var mı?

Dünya dışı varlıkların yani uzaylıların olma olasılığı nedir? Uzayda yani evrende yalnızca biz mi varız?

Tanrıların Alaca Karanlığı Özeti İncelemesi
Dünya Dışı Varlıklar ve Eski Çağlarda Uzaylı Teknolojisi
Tanrıların Arabaları Kitap Özeti İncelemesi Konusu

Uzaylılar Bilim Adamları Soruyor Orada Kimse Var mı? Jim Al-Khalili’nin editörlüğünü yaptığı kitaptır. Kitabın içeriği hakkında aşağıda bir şeyler yazacağım. Özet ve incelemem de olacak. Öncelikle ilk paragraflarda yaptığım “laf salatasına” burada da devam edeceğim. 🙂 UFO ya da uzaylı tartışması hararetle devam ediyor. Bilim kurgunun bir numaralı malzemesidir. Kitaplar, filmler, diziler, komplo teorileri, temas öyküleri, alı konma, internet makaleleri bu konuyu eşsiz derecede zenginleştiriyor. Aslına bakılırsa insanlık boş bir işle uğraşıyor. Türümüz kendi yaşadığı dünyaya en çok zararı veren tür. Kendi içimizde bile birbirimizle her konuda şavaş halindeyiz. Ama hayallerimizde kozmik bir varlık olmak var uzaya açılmak var.

Zihin aydınlatan, bizi yeni dünyalara taşıyacak kitaplar için buraya dokunun

Uzaylılar Bilim Adamları Soruyor Orada Kimse Var mı?
Orada kimse var mı? Uzaylılar

Uzaylılar Bilim Adamları Soruyor Orada Kimse Var mı?

Başlıktaki sorunun cevabını vermek aslında pek de kolay değil. Araştırmalar devam ediyor. Uzay araçları, teleskoplar, radyo teleskoplarla uzayı tarıyoruz. Ama 13.8 milyar yıllık evrenden şimdiye kadar hiç bir ses duyamadık. İşte kitaptaki değişik bilim yazarlarına ait makaleler de bu konuyu araştırıyor.

Kısa Bir Özet, Konu Başlıkları

Kitapta 18 makale var. Her makale farklı daldaki bilinci ya da araştırmacı tarafından yazılmış. Tüm makalelerin ortak noktası dünya dışı varlıklar. Kitaptaki ilk makaleler dünya dışı varlıkların gezegenimizdeki izleri. Alı konma olayları, UFO görüntüleri, ve meşhur ABD’nin UFO olayları hakkında. Bir gezegende yaşayabilmek için neler gerekir? Evrenin yaşama elverişli yerleri nelerdir gibi bilindik konular da kitapta var. Dünyada yaşamın nasıl oluştuğu ve evrildiği ile ilgili de kitapta geniş bilgi var.

Uzaylılar Bilim Adamları Soruyor Orada Kimse Var mı?
Jim Al-Khalili Uzaylılar Kitabı

Uzak galaksilerde akıllı yaşam formunun olması olasılığı nedir? Denklemler ve matematik hesaplar, astro biyoloji, astro fizik bize ne diyor? Kitap baştan sona bilim içeriyor. Kitabı okurken herhangi bir bölümden başlamak da mümkün. Şimdi gelelim kitabın eleştirisine. Epeyce bir eleştirim olacak.

Daha fazla uzaylı ve UFO içeriği için buraya dokunun

İnceleme ve Eleştiri

Hani derler ya 1dakika 1 gol 1″ diye. Kitaptaki makalelerin amacı sanki dünya dışı yaşamı peşinen yok etmek gibi gözüküyor. Bütün makaleler insanın evrende yalnız olduğu, uzayda bizden başkasının olmadığı yönünde. UFO ya da dünya dışı varlıkları peşinen yok saymak çok da bilimsel değil. Olmayabilir ama bu kesin değildir. Evrenin genişliği dünya dışı varlıkların olasılığını hem imkansız yapıyor hem de az çok ümit veriyor. Kitap sanki bu konuda bir örtbas faaliyeti içinde. Peşin hükümlü olmak hiç bir zaman bilimsel bir bakış açısına yakışmıyor. Evrenin hızla genişlemesi, ulaşılabilir gözlemlenebilir yerlerin çok az olması uzayda yaşayan başka yaşam formları ile iletişimi zorlaştırıyor. Hatta imkansız bile olabilir. Ama kesin bir yargıya ulaşmak çok zor. Kitabın kenarlarının yeşil olması da ilginç bir ayrıntı olmuş.

2.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Uzaylılar Bilim Adamları Soruyor Orada Kimse Var mı?

Yorumlar

WORDPRESS: 0