Vadideki Zambak Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Vadideki Zambak Kitap Özeti İncelemesi

Honore de Balzac'in en romantizm ile realizm arasında bir üsluba sahip en bilindik bir o kadar da okunması zor romanı

Geçmişe Yolculuk Stefan Zweig Kitap Özeti İncelemesi
Uğultulu Tepeler Emily Bronte Özeti Konusu Yorumu
Kamelyalı Kadın Alexandre Dumas fils Konusu Özeti

Vadideki Zambak Kitap Özeti İncelemesi. Honore de Balzac bu romanını 1835 yılında tam otuz beş yaşındayken yazıyor. Roman yazıldıktan 186 yıl sonra kitabı okuyan bir 21. yüzyıl insanı olarak incelememi yazmak istedim. Romanı ilk okumamın üzerinden yıllar geçti. Aklımda romanla ilgili bir kelime bile kalmamıştı. Bordo-Siyah yayınlarının ucuza dünya klasikleri sattığı zamanlardı sanırım. Sıradaki okuyacağım kitap ize Goriod Baba romanı. Kitabı yıllar önce satın almış ama okumamıştım. Bu ara çok kitap satın aldığımı söylemeliyim. Okuyamayacağım kadar çok kitaptan bahsediyorum. Bu ayrı bir konu, şimdi kitabın özetini ve incelemesini yapayım.

Tartışılmaz doğrularımızı yerle bir edecek ve bizi yeni gerçeklere ulaştıracak kitaplar için site menüsüne bakabilirsiniz. Yukarıdaki renkli düğmelere dokunarak en popüler kitaplara ve kategorilere erişim sağlayabilirsiniz. Yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz.

Vadideki Zambak Kitap Özeti İncelemesi
Vadideki Zambak

Vadideki Zambak Kitap Özeti

Ailesi tarafından hiç bir zaman ilgi göremeyen ve yatılı okullarda sevgisizce büyüyen Felix 20 yaşında memleketine gider. Hiç görmediği bu kırsalda zayıf bünyesi biraz güçlenecektir. Felix, Indre ırmağı vadisindeki çiftliklerden birinin sahibi Madam Henriette de Mortsouf ile tanışır. Felix, kendinden yaşça büyük bu kadına aşık olur. Daha sonra aile dostu olur. Zaman ilerledikçe Felix ile Henriette arasındaki yakınlık artar. Bu şehevi bir aşk değildir. Henriette, Felix’i çocuğu gibi sevmek ister. Felix ailenin bütün sırlarını öğrenir. Mösyö de Martsouf’un karısına yaptığı zulüm eder. ve sinir hastalığı anındaki şiddete meyli, artık sır değildir.

Zaman ilerler Felix, çok saygın bir devlet memuru olur. Kral XVIII. Lauis’in sadık bir adamıdır. Henriet, asla bu aşka bilindik bir karşılık vermez. Felix’in platonik sayılacak aşkına karşı realist bir şekilde yaklaşır. Kadın, kocasına asla ihanet etmez. Kocası ve çocuklarını yarı yolda bırakmaz. Kocasının geçimsizliği ve duygusuzluğu karşısında asla ona ihanet etmeyi aklından çıkarmadığı gibi Felix’i de bir oğul gibi sever. Felix’e sürekli nasihatler vererek onu adeta yaşama hazırlar. Romanın sonunda yaklaşık 10 yıllık bir zaman sonunda Henriette ölür.

Vadideki Zambak Kitap Özeti İncelemesi
Balzac Vadideki Zambak

Vadideki Zambak Konusu, Ana Teması

Vadideki Zambak benim için okunması zor bir kitaptı. Açıkçası aşk romanlarını seven biri değilim. Ama roman için klasik bir aşk romanı demek haksızlık olur. Henriette adeta bir filozof gibidir. Realist akıl yürütmelerle Felix’e verdiği nasihatler çok iyidir. Yine dönemin siyasi olayları, din işleri, toplumun düzeni; sosyal ve ekonomik yapı hakkında yazılanlarla gerçekçi yapıda bir roman karşımıza çıkıyor. Romanı okuyan herkes gibi ben de romanı zor okudum.

Karşılıklı diyaloglar yerine kitap çoğunlukla monolog içeriyor. Kitabın tarzı felsefi bir kitap ya da bir günlük gibi. Olayların aşırı ayrıntılarla anlatılması ve en ince detaylara kadar inilmesi okumayı zorlaştırıyor.  Ama edebi sanatların hepsini metin içinde bulmak da ayrı bir zevkti benim için. Felix’in aşkına karşılık vermeyen Henritte ne olursa olsun kendini ailesine adar. Henritette onurlu, dindar, dürüst bir kadın imajındadır. Felix’i bir nevi yaşama hazırlar.

Yorumlar

WORDPRESS: 0