Vahşetin Çağrısı Kitap  İncelemesi Yorumu Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Vahşetin Çağrısı Kitap İncelemesi Yorumu Özeti

Vahşetin Çağrısı Kitap İncelemesi Yorumu Özeti Jack London romanıdır. Vahşi yaşamda hayatta kalma mücadelesi veren kurt Buck'ın öyküsünü mutlaka okumalısınız.

Adem’den Önce Kitap İncelemesi Yorumu Özeti
Muhteşem Gatsby Kitap Özeti Konusu ve Filmi
Alayıcı Kuş Walter Tevis Kitap Özeti İncelemesi

Vahşetin Çağrısı Kitap İncelemesi Yorumu Özeti. Jack London romanıdır. Kitabı uzun zaman önce okumuştum. Daha doğrusu London kitaplarını okuyalı çok zaman geçti. Tekrar okuduklarımı farklı bir yayın evinden okumaya karar verdim. Beyaz Diş romanı ile bu roman vahşi doğadaki kurt köpeklerinden bahsediyor. Beyaz Diş ile Buck birbirlerine o kadar benziyorlar ki okuyunca hemen dikkat çekiyor. Aşağıda değineceğim. Daha fazla Jack London roman değerlendirmesi BURADA

Kitaba yıldızlı puanım

Değerlendirme: 3.5 / 5.
Kitap tavsiyeleri

Ölmeden önce okunacak, zihnimizi aydınlatan, hayal gücümüzü geliştirecek kitaplar için TIKLA

Vahşetin Çağrısı Kitap İncelemesi Yorumu Özeti

Vahşetin Çağrısı beyaz maden yani altın aramak üzere kuzeye yapılan kızak yolculuğu ve kızak köpeği olarak kullanılan Buck’ın öyküsüdür. Kendisi de altın madenlerinde, altın aramış olan Jack London bu vahşi ortamı gayet iyi bilirdi. Zaten kendisi de yokluk, fakirlik, sefillik içinde ölmüştür. Yaşamın o hırçın yüzünü her şekilde görmüştür. Doğanın acımasızlığı, insanın efendiliğini ilan edip her şeye hükmetme isteğini romanda okuyacaksınız. Özellikle altın madeni ve maden ocaklarına yapılan hücumda doğanın nasıl barbarca kullanıldığını görmemek elde değil. Özellikle bir mal gibi satılan ev köpeği Buck, ya yaşamda kalmak için vahşi doğaya uyum sağlayacaktır ya da ölecektir. Ya öl ya da yaşa… Yaşamın güçlüden taraf olduğu vahşi dünya da yaşamak için öldürmek şarttır. Köpek Buck ilk olarak bunu öğrenir.

Vahşetin Çağrısı Kitap  İncelemesi Yorumu Özeti

Vahşetin Çağrısı Kitap İncelemesi Yorumu Özeti

Aslında bizim medeni diye adlandırdığımız yaşamımız da en az Buck’ın ortamı kadar vahşidir. Bizim medeniyet dünyamızda da yaşamda  kalmak için güçlü olmak gerekmez mi? Güçlü her zaman güçsüzü ezer değil mi? Kurmuş olduğumuz ekonomik ve siyasal ve toplumsal düzenimiz, kuzeyin vahşi soğuk ikliminden daha da acımasız değil midir? Dünya insanın çoğu sıcacık dünya yaşamından zorla kurulan dünya düzeninin vahşetinde köle gibi acımasızca kullanılmıyor mu? Buck aslında her yerde.

Vahşetin Çağrısı Kitap  İncelemesi Yorumu Özeti

Vahşetin Çağrısı

Kitabın Özeti ve Değerlendirmesi

Ev köpeği Buck, Santa Carla’da çok rahat bir evde yaşar. Yaşadığı kocaman malikanede adeta kral gibiydi. Fakat bu huzurlu yaşamı kansız bir hırsızın onu kaçırmasıyla son buldu. Hırsızı bir güzel ısırsa da elinden kaçamadı. Artık BUck, bir kızak köpeği olacaktı. Sürekli dayak yiyen, hırpalanan bir köpekti o… Kurt köpeği olmadığı için soğuğa dayanıklı değildi. Patileri çok yumuşaktı koşmaya da gelemiyordu.

Vahşetin Çağrısı Kitap  İncelemesi Yorumu Özeti

Vahşetin Çağrısı

Buck, defalarca satıldı. Posta kızağı, kargo kızağı sürmede kullanıldı. Vahşi doğada sadece insanlarla değil diğer kurtlarla da bir yaşam mücadelesine girdi. Açlık, soğuk içinde güçlü olan ve öldürmekten korkmayan yaşayabilirdi. Vahşi köpek haline gelen Buck âsi bir köpekti sürekli sopa yedi. Artık yeni efendilerinin kudretini de öğrenmeliydi. Buck’un macerası ayrıca vahşi yaşamın da macerasıdır. London görmediğimiz bilmediğimiz vahşi bir ortama bizi sokuyor. Canlı anlatımlarla adeta okur olayları izler gibi değil olayların içindeymiş gibi yalıyor. Bu ölüm ve yaşam öyküsünü okumalısınız.

Kitap Sayfası: 107
Toplam okuma saati: 2 Saat
Toplam bitirme günü: 1 gün
Yayın Evi: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması