Vakıf Isaac Asimov Kitap Konusu Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap Yorumları

Vakıf Isaac Asimov Kitap Konusu Özeti İncelemesi

Asimov'un Vakıf serisinin ilk kitabında gittikçe gücünü kaybeden Galaktik İmparatorluk konu edilir. Birkaç yüz yıl içinde imparatorluk çökecekitir.

Dünyaya Düşen Adam Walter Tevis Özeti İncelemesi
Fahrenheit 451 Romanı İncelemesi Konusu ve Özeti
Muhteşem Gatsby Kitap Özeti Konusu ve Filmi

Vakıf Isaac Asimov Kitap Konusu Özeti İncelemesi. Asimov’un 7 kitaplık galaktik imparatorluk konulu kitabının ilk kitabı. 1920-1992 yılları arasında yaşamış Amerikalı yazar. Serinin ilk kitabını okudum, diğer kitapları ne zaman okurum bilmiyorum. Ya da okur muyum onu da bilmiyorum. Genelde bilim kurgu klasiklerini okumaya çalışıyorum. Şimdi kitabın özeti, konusu ve incelemesine geçeceğim.

Daha falza kitap daha fazla aydınlık demektir. Yukarıdaki düğmeler ve site menüsünden yüzlerce kitaba ulaşabilirsiniz. Ayrıca kırmızı düğmeye dokunrarak yazarlık başvurusu sayfasına gidebilirsiniz. Yazar olarak siteye katkıda bulunabilirisniz.

Vakıf Isaac Asimov Kitap Konusu Özeti İncelemesi
Vakıf Isaac Asimov

Vakıf Isaac Asimov Kitap Konusu

Asimov’un Vakıf serisinin ilk kitabında gittikçe gücünü kaybeden Galaktik İmparatorluk konu edilir. Birkaç yüz yıl içinde imparatorluk çökecekitir. Bunun için Galaktik Ansiklopedi yazarak, insanlığın bilgi birikimini korumayı düşünen Psikotarihçi Dr. Seldon 1000 yıllık gizli bir plan yapmıştır.

Vakıf Romanının Özeti İncelemesi

Dr. Seldon, Psikotarih adındaki birlim dalıyla ilgilenen bir bilim insanıdır. Kurduğu Vakıf adındaki kuruluş gizli çalışmalar yürütmektedir. Gaal adındaki yeni doktora öğrencisi, Trantor gezegeninde Seldon ile buluşur. Fakat Kamu Güvenliği Komisyonu, doktorun çalışmalarını İmparatorluk için tehlikeli bulur. Mahkemede Seldon amaçlarını anlatır. Birkaç yüzyıla Galaktik İmparatorluğun çökeceğini ve insanlığın bilgi birikimini koruyan Galaktik Ansiklopedi yazılacağını söyler. Çalışmaları ve yüzbinlerce insanın desteği aslında isyan için değildir.

Mahkeme Seldon ve ona inanaları galaksinin en ıssız yerindeki maden ve değerli yeraltı kaynakları olmayan Terminus gezegenine gönderir. Orada ansiklopedi yazılırken adeta özerk bir gezen olarak yaşarlar. Gezegeni valiler yönetir. Seldon, Psikotarih bilimi ile gezegenin yaşayacağı krizleri önceden bidiği için uyarı mesajları bırakır. Gezegen zamanla gelişir. İmparatorluk zayıfladığı için artık gağımsız krallıklar vardır. Ve Terminus gezegeni ve Vakıf yönetimi çevre gezegenlerdeki krallıkların saldırılarını önleyerek onarı ele geçirirler.

Ansiklopedi aslında sadece kılıftır. Asıl amaç ikinci bir galaktik imparatorluğun Vakıf tarafından kurulmasıdır. İlk iş olarak Galaksi Ruhu dini kurulur. Nükleer güç rahip sınıfının eline verilir. Din, insnaları yönetmek için kurgulanmıştır. Öyle ki harika işler çıkarırlar. İnsnalar özel olrak dini eğitimden geçer. Din artık insnaları yönlendirmek içindir ve dinin çıkş yeri de Vakıf gezegenidir. Gezegen artık bir nevi kutsaldır.

Kitapta din teması, dinin kurgulanaması ve çıkış amacı çok iyi bir anlatıma sahip. Dini eğitim almayan tüccarlar, dinin zayıflamasını sağlar. Fakat belli bir zaman sonra artık din de insnaları yönetemez. Bir süre sonra din artık görevini tammalamıştır. Seldon ise zaman kapsülünde yer yer gözüküp gelecek krizlerden bahseder.

Vakıf Ana Teması ve Kitap İncelemesi

Blim kurgu romanı olarak din temasının işleniş biçimi çok güzeldi. Fakat galaksiye açılan bir insan türünün, 30 bin yıl sonra şu anki gibi biyolojik bedebde kalması imkansız. Kitapta sık sık bahsedilen nükleer güç de romanın yazıldığı dönemdemoda olsa da şu anda artık bilim kurgu romanlarının konus değil. Artık anti madde, Higss Bozunu, karanlık enerji, ışık hızında uzay zamanın dokusunu itekleyen motorlaerdan bahsediyoruz.

Binlerce yıl sontası için transhümanizm, siborg tipi yarı biyolojik yari silikon yapıda elektronik insnanlar da var. Yine ytapay zeka ile tamamen Homo Sapiens olmayan ölümsüz ve tanrı mertebesinde bir insan türü de kurgulanıyor. Bütün bunlar eşliğinde bence Asimov’un kurguladığı Galaktik İmparatorluk çoktan modasını yitimiş durumda.

Yorumlar

WORDPRESS: 0