Vanya Dayı Konusu Özeti, Alıntılar Anton Çehov Yapıtı

Ana SayfaKitap Yorumları

Vanya Dayı Konusu Özeti, Alıntılar Anton Çehov Yapıtı

Bizden yüz, iki yüz yıl sonra yaşayacak olanlar, kendileri için yol açmakta olduklarımız, bizi hayırla anacaklar mı acaba? Yok dadı, anmayacaklar.

Altıncı Koğuş İncelemesi Kitap Yorumu Özeti
Vişne Bahçesi Anton Çehov Özeti Konusu Yorumu
Kara Keşiş Anton Çehov Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Vanya Dayı Konusu Özeti, Alıntılar Anton Çehov Yapıtı. Anton Çehov’un en çok okunan ya da en ünlü oyunlarından biri. Oyun, yaşamdan beklentiler, evlilik, yaşlılık, çevrenin ve insanın değişimi yine insanın çevreye verdiği zarar gibi temaları konu ediyor. İnsanın yaşamak yerine nasıl yaşamı ıskalayıp, istemediği bir yaşamı yaşadığı gibi temalar da oyunda bulmam mümklün.

➡️ Vişne Bahçesi, Çehov’un diğer en çok okunan oyununa erişmek için buraya dokunun.

Vanya Dayı Konusu Özeti, Alıntılar Anton Çehov Yapıtı

Vanya Dayı’yı kim yazmıştır? Anton Çehov yazmıştır. Dört perdelik oyun bir köyde, kır evinde geçer. İnav Petroviç Voynitski (Vanya) ve yeğeni Sonya ile birlikte kardeşinin eski kocası, emekli profesör, Aleksandr Vladimiroviç Serebrakov’un kır evinde yaşarlar. Ayrıca sık sık profesörün damla hastalığının tedavisi için gelen doktor Mihail Lvoviç Astrov, yaşlı profesörün genç karısına âşıktır.

Vanya Dayı Konusu Özeti, Alıntılar Anton Çehov Yapıtı
Vanya Dayı

Vanya Dayı Oyununun Özeti, İncelemesi ve Yorumları

Artık yaşlanmış ve emekliye ayrılmış Serebrakov, ilk karısından olma kızı Sonya (Vanya’nın yeğenidir) ve 27 yaşındaki genç karısı ile yaşar. Ayrıca Vanya’da aynı kır evinde yaşamaktadır. Profesör artık ilerlemiş hastalığı ile yaşamdan ümidini kesmiştir. karısı Yelana Andreyevna da artık bu yaşlı adamdan bıkmkştır. Yıllar önce profesörün zekiliğine, yapıtlarına olan hayranlığı için evlenmiş ve zamanla kendisinden yaşlı biriyle evlendiği için pişman olmuştur.

Sonya’yı doktor için düşünen Yelena Andreyevna aslında Astrov’un kendisini sevdiğini öğrenince işler iyice karışır. Bu sırada yaşlı profesör herkesi çağırır vasiyetini açıklayacaktır.

Serebryakov çiftliği yani oturdukları evi ne Sonya ne de Vanya’ya bırakır. Oysa bu yer Sonya’ya annesinden kalmıştır. Çılgına dönen İvan Petroviç Voynitski silahına sarılır. Fakat kötü bir şey olmadan etkisiz hale getirilir. Vanya ve yeğeni artık evsiz ve terkedilmiştir. Ne yapacaklarını bilmezler tek yapmaları gereken beklemek ve hırsla yaşama bağlanmaktır.

Vanya Dayı oyunu, artık yaşlanmış ve yaşama bakış açısı değişmiş, akademik çalışmalardan başka bir yaşamı olmayan profesörün pişmanlıklarıyla doludur. Serebryakov yaşamın güzelliğini, en basit mutluluğu, arkadaşlarının, doğanın güzelliklerini yaşayamamış biridir. Genç karısı Yelene Andreyevna da saçma sapan bir evlilik yaparak bu yaşlı adam mahkum kalmıştır.

Doktor ise 38 yaşındadır Voynitski gibi o da insanın var oluşunun çılgınlıklrından şikayetçidir. Doğayı kirletit, savaşlar çıkaran her güzelliği tüketen ve elinin değdiği her yeri kirleten insan sevilmeye layık değildir. Vanya ve yaşlı profesör, yaşama hiç bir güzellik katamamıştır. Biri yaşlanmış ve artık dünya umurunda değildir diğeri ise yaşamı boyunca profesörün gölgesinde geçinmiş Voynitski’dir. 

Vanya Dayı’dan alıntılar

🍭 Zaten yaşam dediğimiz şeyin kendisi de öylesine sıkıcı, aptalca ve kirli ki… Yutuyor insanı. Çevren tuhaf kişilerle dolu, baştan aşağı tuhaf kişilerle. Onlarla birkaç yıl birlikte yaşayınca da, farkına varmadan tuhaflaşıyorsun sen de.

🍭 Bizden yüz, iki yüz yıl sonra yaşayacak olanlar, kendileri için yol açmakta olduklarımız, bizi hayırla anacaklar mı acaba? Yok dadı, anmayacaklar.

🍭 Kendisine verilen şeyi çoğaltması için mantıkla, yaratıcı güçle donatılmıştır insan; ama bugüne kadar hep, yaratacağına yok etti. Ormanlar gitgide tükeniyor, ırmaklar kuruyor, av hayvanlarının kökü kurudu, iklim bozuldu, yeryüzü günden güne yoksullaşıyor, çirkinleşiyor.

🍭 O zaman, üşümüş, aç, hasta insan, yaşamın son kırıntılarını kurtarmak, çocuklarını korumak için, içgüdüsel olarak, bilinçsizce, elinin altına gelen her şeye sarılmakta; açlığını gidermek, ısınabilmek için, yarınını düşünmeden, her şeyi yok etmektedir… Hemen hemen her şey yok edilmiş, ama yerlerine henüz hiçbir şey yapılmamış.

Yorumlar

WORDPRESS: 0