Virüsler mi Yoksa İnsanlar mı Daha Tehlikeli?

Ana SayfaYaşam

Virüsler mi Yoksa İnsanlar mı Daha Tehlikeli?

Yeni tip koronavirüs insnalık için büyük bir tehdit oluştururken ve binlerce yaşam yitilirken acaba biz insnalar virüslerden daha mı tahlikeliyiz?

Yaşamdan Beklentimiz Ne Olmalı? Beklenti Arttırma Yolları
İnsan Neyle Yaşar İnceleme Özeti Konusu
Şeytan’ın Günlüğü Kitap Özeti İncelemesi

Virüsler mi yoksa insanlar mı daha tehlikeli? Salgınlar, hastalıklar… Tehlikeli Virüsler… Korona virüsleri özellikle insan için büyük tehdit oluşturuyor. 2019’da ki yeni tür koronavirüs ise küreselleşen dünya yaşantısını adeta içe kapadı. Herkes artık evinde ya da bulunduğu şehirde… Zaten çılgın gibi gezen, bir kıtadan bir kıtaya atlayan insan dünyayı kendi istediğince ve kafasına göre kullanıyor. Sınırsız bir kullanım hakkı var sanki. Kendini hiç bir şeyin sınırlayamayacağını düşünen insan bir anda kendi kendini karantinaya aldı.

En Tehlikeli Hastalıklar ve Virüsler TIKLA

İnsan mı Tehlikeli, Virüsler mi?

İnsan mı yoksa korona virüseler ya da tarih boyunca gelmiş geçmiş salgınlar mı daha tehlikeli? Aslına bakılırsa insan salgınların da hastalıkların da bir çaresini bulmuştur. Teknoloji ile biyolojik alanında, sağlık alanında, elektronik alanında yapılan keşiflerle kendine hükmedemeyen insan virüslere hükmedebilmeyi öğrendi.

İnsanlık yani Homo Sapiens türü aslında yaşadığı dünyayı mahvediyor. Bir yanda açlıktan olan binlerce insan varken diğer yanda da tıka basa yemek yiyip, dünyanın her yerini gezip lükse doyamayan insanlar da var. Sonra savaşları unutmamaları. Dünya kaynaklarını tek başına sömürme uğruna yapılan haksız savaşlar. Kontrolsüz çoğalan 7 milyar insanın dünyaya verdiği zarar. Plastik yığınları, betonlaşma, zehirli gazlar, hava kirliliği değil sadece. Birbirimize karşı yaptığımız din, dil, ırk, cinsel kimlik ve cinsel ayrımları da unutmamalıyız. İşlediğimiz nefret suçlarını da unutmamalıyız.

İnsanlar Dünya

Salgın Hastalıklar mı İnsanın Kendi mi Tehdit?

İnsan aslında kendisi için en büyük tehdit oluşturuyor. Çevreye bıraktığımız atıklar, elektronik cihaz kirliliği; enerji savaşları ve elektrik için, ısınma için, serinleme için çevreye verdiğimi zarar da var. Milyonlarca insan fakir ve onlarca saat çalışırken ve yaşamları boyunca kazandıkları bir hiçten ibaretken; ömürleri süresince bitiremeyecekleri kadar para biriktirmeyi ve lüksü tek meslek bilen para babaları galiba dünyaya ve yaşama adalet vermiyorlar.

Kısacası dünyaya ve kendimize en çok zararı yine biz veriyoruz. Birbirimizi öldürüyoruz. 2. Dünya Savaşında ölen insan sayısını hatırlayalım 70 milyondan fazla insan… Tarih boyunca insan karşılaştığı sorunların üstesinden geldi. İleride de gelecektir. Çaresi bulunmayan her türlü hastalığın ve virüsün de tedavisini bulup yer yüzünden silecektir tabii ki öncelikle kendini ve yerküreyi ortadan kaldırmazsa.

Virüs

Dünyanın Güçlü Ülkeleri

Dünyanın güçlü ülkeleri denilince aklımıza ne geliyor? Nükleer güç mü? Zenginlik mi? Dünyanın çoğu ülkesinde akıl ve bilim dışı yönetimler sadece iktidarda kalmak, saltanatını sürdürmek için milyonlarca insanın yaşamını tehdit etmiyor mu? İnsanlık tarihi halkına zulmeden sözde liderlerle dolu değil midir? Adalet, hak, hukuk, özgürlük tamamen yerle bir edilip, insanlar bir avuç seçilmiş için çalışıp yüksek maaşlı siyasileri ve onların taraftarlarını beslemiyor mu? Her insan farklı bir birey olarak yaşarken gücü elinde bulunduran, kendi inancını tek doğru görüp bunun dışındakilere yaşam hakkı tanımıyor mu? Bilimden ve akıldan, felsefeden ve eleştiriden uzak bir insanlık kendi kendini yok edecek. Ya da bütün kişisel çıkarları, bir başkasına hükmetme, çılgınca her şeyi yönetme arzusundan vazgeçen siyasiler ile devletler var olmanın doruğuna halklarını ulaştıracak.

Benzer Yazılar İçin TIKLA

Yorumlar

WORDPRESS: 0