WhatsApp Alternatifi Mesajlaşma Uygulamaları

Ana Sayfaİnternet Teknoloji

WhatsApp Alternatifi Mesajlaşma Uygulamaları

WhatsApp alternatifi uygulamalar. Hangisini kullanmalı? WhatWhatsApp verileri Fecebook ile paylaşacağını açıkladı ve tepkiler çoğaldı.

Archive Org Site Sildirme Nasıl Yapılır?
En Hılzı DNS Adresleri 2020 ve Ayarları
Online Kitap Satın Alma Siteleri En İyi Hangisi?

WhatsApp Alternatifi Mesajlaşma Uygulamaları. WhatsApp yerine kullanılacak mesajlaşma uygulamaları alternatif olarak kullanabilecekler hangileridir? WhatsApp kullanıcı sözleşmesini güncellendi, artık verileri Facebook ile paylaşacak. Tabii ki mesajları, fotoğrafları, telefon numaralarını doğrudan paylaşmayacak. Sadece reklam önerisi için bu paylaşımı yaptığı kullanıcı sözleşmesinde yazsa da Twitter’da kimse buna inanmıyor. Zaten bütün verilerimizi, yüzümüzü, en ufak zevkimize kadar depolayıp bize reklam pazarladılar. Mesela reCaptcha ile Google bize kelimeler yazdırarak on binlerce PDF kitabı yazıya geçirmiş. Yani her şeyin bir karşılığı var. Tek bir kişi olarak verilerimiz bir işe yaramayabilir ama bir toplumun, yaş grubunun, aynı müzik zevkine sahip olanların vb. kıyaslamlar yapılır. Ve bir profil çıkarılır. Daha çok para kazanmak amacı var. Ve sosyal medya sayesinde yüz verilerimiz belki de parmak izlerimiz ile çoktan etiketlendik. Bu veriler ne işe yarayacak? Bununla ilgili çok fazla yazı var zaten.

Mesajlaşma Uygulamaları

WhatsApp Alternatifi Mesajlaşma Uygulamaları

Kısacası Facebook ve Instagram kullanıp, WhatsApp’ı kullanmanın bir geçerliliği olmayacaktır. Bir fotoğraftan bizim bütün yaşamımızı ve zevklerimizi; yeme içme alışkanlığımı biliyorlar. Hatta akıllı bileklikler ile tansiyon ve kalp atış hızımıza kadar hepsi kayıtlı. Belki de ileride bize sağlık hizmeti bile satacaklar. Aslında distopik bir romanda yaşıyor gibiyize.

WhatsApp Alternatifi Mesajlaşma Uygulamaları

Telegram

Telegram Mesajlaşma Uygulaması

WhatsApp alternatifi en popüler mesajlaşma uygulaması önerisi: Telegram şirket adresi Dubai olan mesajlaşma uygulaması. Yıllardır kullandığım ama listemede birkaç kişiden başkası olmayan global uygulama. Gruplar, kanallar, görüntülü aramalar standart olarak var. En güzel kısmı kullanıcı adı ile arkadaş ekleme özelliği. Yani telefon numarası şartı yoktur.

WhatsApp Alternatifi Mesajlaşma Uygulamaları

Bip

BİP Mesajlaşma

Bip Turkcell uygulaması. Bol bol internet hediyesi var. Kanlar ve sohbet odaları var. Özel bir mesajlaşma uygulaması havası olmasa da özellikle telefon aramaları yapma özelliği var. Salla Kazan hediyesi olarak Bip telefon araması ve internet hediyesi kazandırıyor. Fakat global bir uygulama olmaması tercih edilmeme nedeni olabilir.

WhatsApp Alternatifi Mesajlaşma Uygulamaları

Signal Messenger

Signal Messenger

WhatsApp alternatifi diğer bir uygulama: Signal ise açık kahnak kodlu Whatsapp benzeri bir mesajlaşma uygulaması. Twitter’da TT olmuştu. Fakat Musk gibi kapitalist ve para babası birinin uygulamayı tavsiye ederke insanları yönlendirmeye çalışması bile uygulamayı kullanmama nedeni olabilir.

WhatsApp Alternatifi Mesajlaşma Uygulamaları Hangisi Tevasiye Edilmeli

Şu anda en mantıklı ve kullanılması gereken uygulama Telegram. Global olarak sohbet için Telegram, ülke içi kullanım için ise BiP tercih edilebilir. Ama ben BİP’e verilerimi güvenerek verebilme konusunda endişeliyim. Ama ne kadar protesto edilse de WhatsApp kullanılmaya devam edecek gibi. Daha fazla benzer içerik için tıkla

 

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması