Yakıcı Sır Stefan Zweig Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Yakıcı Sır Stefan Zweig Kitap Özeti İncelemesi

Avusturya Alplerin'de tatil yapan kadın avcısı, bencil kötü niyetli bir baron elde etmek istediği kadın için her türlü sahtekarlığı yapar am atahmin edemediği bir şey vardır.

Mai ve Siyah Yorumu Özet ve Konusu
Martin Eden Kitap Özeti İncelemesi ve Konusu
Sis Miguel de Unamuno Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Yakıcı Sır Stefan Zweig Kitap Özeti İncelemesi. Öykü, Zweig’ın en iyi anlatıma ve psikolojik incelemelerle dolu kitaplarından biri. En azından bana öyle geldi. 12 yaşındaki bir çocuğun iç dünyası çok iyi anlatılıyor. Çocuk olmak zor şey. Bana çok canlı, akıcı, gerçekçi geldi. Her yazının ilk paragrafında yazdıklarımı yin e tekrarlayacağım. İçinde psikoloji, felsefe ve bilimden hiç bir şey olmayan kuru romanlar ban anlamsız geliyor.

Günümüzde ülkemizde en popüler öykü yazarlarından biri Stefan Zweig 20 ve 30’larda dünya çapında çok meşhurmuş. Kitabın İş Kültür çevirilerini okudum. Çeviriyi birkaç yayınevi ile karşılaştırdım. İş Bankası Kültür Yayınları Zwaig çevirilerini beğenmediğimi söyleyebilirim. Umarım birgün yazarın biyografilerini de okurum. Neyse Kitabın özetine ve incelemeye geçeyim.

Yakıcı Sır Stefan Zweig Kitap Özeti İncelemesi
Yakıcı Sır Stefan Zweig

Yakıcı Sır Stefan Zweig Kitap Özeti Konusu

Bencil, kadınavcısı bir baron Avusturya Alpleri’ne tatile gider. Amacı burada bir kadın avlamak ve onunla vakit geçirmek, gönül eğlendirmektir. Burada kkocası ile arası açık, kocasını sevmeyen bir kadını avlamak için adeta pusuya yatar. Kadına yaklaşabilmek için kadının 2 yaşındaki oğlu Edgar’ı kullanır. Adam, çocukla arkadaşlık kurar. Onunla ilgilenir adeta çocuğa büyük adam muamelesi yapar. Fakat baron çocuğun annesi ile tanışınca Edgar ile ilgilenmez. Çocuk birden bire kendisi ile arkadaşlığı kesip annesineyaklaşan bu adamı anlamaya çalışır.

Aralarında bir sürtüşme başlar. Adam nedneannesi ile ilgileniyor  olabilir? Çocuk aptal yerine konhulduğunu, kullanıldığını farkeder. Ama annesi ile adam arasındaki ilişkiyi bir türlü çözemez. Bir sır vardır ortada ve o sırrı öğrenmek için her yolu dener. Baron çocuğun duygularını sömürmüş ve sonra da onu insanyerine koymamaya başlamıştır.

Çocuk artık kendini her şeyden dışlanmış hisseder. Annesi artık onunla ilgilenmez, tek ilgilendiği barondur. Edgar annesine baron denilen bu adamın ne kadar hileci,  yalancı olduğunu anlatmaya çalışır. Kendisini kullanıdığı annesini de kullanacağını ve işe yaramayınca da atacağını annesine söylese de anne buna inanmaz.

Yakıcı Sır Stefan Zweig Kitap Özeti İncelemesi
Yakıcı Sır Stefan Zweig

Yakıcı Sır Ana Teması ve İncelemesi

Çocuklar büyüklerin işleirne karışmamalıdır. Çocukların bir birey olarak görülmediği, duygusuz, zekâsız canlılar olmadıklarını Edgar her fırsatta dile getirir. Bir yandan da annesi ile baron arasındaki Yakıcı Sır nedir onu bulmnaya çalışır. Bir çocuğun dünyasından yetişkinlerin dünyasını anlamak gerçekten zordur. Yetişkinler entrikalrla, karmaşalarlar, alanla dolu bir dünyada yaşar. Stefan Zweig çocukların ve Edgar’ın psikolojisini çok iyi anlatır. Çocuk doğruları görürken, annesi doruları göremez. Önyargılı yetişkinler yaşama başka bir açıdan bakarken bir çocuk onlarınkarmaşık dünyasında yaşamaya fazla dayanamaz.

Çocuk görmezden gelinmekten, insan yerine konulmamaktan, bir yabancı için annesinin sevgisinden mahrum kalmaktan incinir. Edgar’da evden kaçarak büyükannesine kaçar. Sıradan bir aşk ilişkisi değil bir çocuğun temiz ve çocukca bakış açısının nasıl kirlendiği konudur. Konu bir çocuğun, adeta yetişkinliğin sevimsiz, sevgisiz, çıkarcı dünyasına adım atması ya d ao dünyayı görmesidir.

Yorumlar

WORDPRESS: 0