Yaratılış Mitleri İnsanın ve Evrenin Ortaya Çıkışına Dair

Ana SayfaKitap YorumlarıMitoloji Gizem

Yaratılış Mitleri İnsanın ve Evrenin Ortaya Çıkışına Dair

Yaşamın gizemi antik çağlarda ve mitlerde olabilir mi?

Evren Yaratılış ve Köken Mitleri Kitap İncelemesi Yorumu
Gılgamış Destanı Özeti Ölümsüzlük Mümkün mü?
Babil Yartılış Destanı Enuma Eliş İnsanın Yaratılışı

Yaratılış Mitleri İnsanın ve Evrenin Ortaya Çıkışına Dair Tüm Dünyadan Mitler. Barbara C. Sproul kitabıdır. Antik zamanlarda dünyada ilginç mitler, uzaylı betimlemeleri, bir sürü tanrı vardı. Tanrılar gökten ateş saçan arabaları ile gelmişlerdi. Yaratılış, insanın ve evrenin, dünyanın var oluşu mitolojinin ana konularındandır. Neyse bu konuya aşağıda devam edeceğim. Kitaplığımda okumam gereken yığınla kitap var, kaç yıla biter gerçekten bilmiyorum. İşin anlamsız tarafı kitap almaya devam etmem.

Mitolojide daha çok yaratılış ve insanın var oluşu, dünya dışı varlıkların mitolojik anlatımları ilgimi çekiyor. Dönüşümlü olarak bilim, mitoloji, edebiyat, felsefe okumalarına devam ediyorum. Okumayan ve kendini geleceğin yapay zeka çağına hazırlamayan toplumlar dünya haritasından silinecektir. İnsan ile yapay zekanın karışımı bir tekillik uzak gelecekte kaçınılmaz olacak. Zaten yapay zeka yaşamımızda sadece bilinçlenmesini ve öznel deneyimler kazanmasını bekliyoruz. Neyse konumuz bu değil di. Şu kahvemden bir kaç yudum alıp yazıyı bitirip, yatağıma uzanıp kitap okuyacağım.

Yaratılış Mitleri İnsanın ve Evrenin Ortaya Çıkışına Dair
Yaratılış Mitleri

Yaratılış Mitleri İnsanın ve Evrenin Ortaya Çıkışına Dair Tüm Dünyadan Mitler

İlk giriş paragrafında biraz bahsettim. Yaratılış konusu mitolojideki tanrılar ve insanlar arasındaki savaşlar ve diğer öyküleri kadar ilginçtir. Ben mitolojinin hiç de öyle hayali anlatımlar içerdiğine inanmıyorum. Kitabın bölümlerinden bahsedecek olursam. İlk bölümde Afrika mitleri var. Biz sadece Dogon kabilesini duyduk. Ama onlarca kabile, yerli halk dünyanın yaratılışını ve tanrıların yere inişini anlatıyor. Mısır, Sümer, Babil mitleri, Enuma Eliş Babil Kutsal Kitabı ikinci bölümün konusu. Hint yaratılış mitleri, Rig-Veda, Brahmanlar ve diğer mitler de inceleniyor. Kutsal kitaplardaki yaratılış ayetleri inceleniyor. Kutsal kitaplar da bu bakımdan eşsiz belgelerdir. Önemlidir. Ben Kutsal kitapların içeriğine önem veren biriyim. İnanç bakımından değil, tarihi kaynak ve mitolojik anlatımlarla kıyaslanması açısından önemliler.

Mitoloji ile ilgileniyorsan yaşamın sırlarını aralayan harika konular için buraya dokun!

Yaratılış Mitleri İnsanın ve Evrenin Ortaya Çıkışına Dair
Yaratılış Mitleri

Yaratılış Mitleri Kitap İncelemesı ve Yorumu

Amerika, Asya, Avrupa, Japon mitlerinde yaratılışın izleri ile kitap devam ediyor. Çok sayfalı, küçük punto kullanılarak yazılmış ama eşsiz bir kitap. Mitoloji edebiyat için önemli bir kaynaktır. Sinema mitolojiden beslenir. İnsanlık tarihi mitolojinin üzerine kurulmuştur. Özellikle dünya dışı yaşam araştırmacıları mitolojiyi didik didik eder. Kutsal kitaplardaki, Adem Havva anlatısı, insanın topraktan ya da balçıktan yaratılması, insanın yalnızca tanrıya ibadet etmek için yaratılmış olmkası temasına kadar neredeyse her konunun ilk kaynağı antik çağdır. Popol Vuh, Peygamber Enok’un Kitabı, Rig veda gibi kutsal sayılan kitaplar, kutsal metinlerin öncüleri olabilir. Bütün mitolojilerin kaynağı ortaktır. Antik çağlarda dünyadaki tek bir kaynaktan faydalanıldığı zaten şüphesiz. Özellikle geriye kalan yapıtlar insan aklının henüz ulaşamadığı sırlarla dolu. 

Baskı: 478 sayfa Okuma süresi: 10 Saat Yayıncı: Hil Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0