Yarının Sınırında Edge of Tomorrow 2014 Film Konusu Özeti

Ana SayfaFilm Dizi

Yarının Sınırında Edge of Tomorrow 2014 Film Konusu Özeti

Dünya uzaylı varlıklar tarafından istila edilir. Uzaylı varlıklar yenilmezdir. Yeni silah teknolojileri, giyilebilir silahlar da işe yaramaz.

Reset (2017) Filmi Paralel Evren ve Zaman Yolculuğu
Hello World 2019 Filmi Konusu Simülasyon Konulu Film
Enoshima Prism (Purizumu) 2013 Filmi

Yarının Sınırında Edge of Tomorrow 2014 Film Konusu Özeti. Yarının sınırında filminin sonunda ne oluyor? Zaman döngüsü konulu filmleri arasında izlenilecek iyi bir film. Zaman yolculuğu, geleceği değiştirme, geçmişi değiştirme temaları da sık sık kullanılır. Sebep sonuç ilişkisi, insanın özgür iradesi ve özgür seçimleri var mıdır? Determinizm temasına zaman yolculuğu ve özellikle zaman döngüleri ve bir döngüye sıkışmak temasında oldukça sık rastlanır.

Daha çok film ve dizi, bilim kurgu yapımları zaman yolculuğu film dizileri arşivi için yukarıdaki menüleri kullanabilirsiniz. Siteye içerik göndermek ya da yazar olmak isterseniz kırmızı düğmeye dokunarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz.

Yarının Sınırında Edge of Tomorrow 2014 Film Konusu Özeti

Dünya uzaylı varlıklar tarafından istila edilir. Uzaylı varlıklar yenilmezdir. Yeni silah teknolojileri, giyilebilir silahlar da işe yaramaz. Uzaylı canlılara kopya denilir. Hepsi Alfa denilen uzaylı varlıklar sinir ağları sayılan kopyalarla insanlara ve dünyaya saldırır. Bu sırada ABD ordusunda iletişim ve reklam subayı teğmen Cage, General Brigham ile yaptığı tatsız tartışma sonrası kendisini büyük çıkartmatadan bir önceki sabahta bulur.

Yarının Sınırında Edge of Tomorrow 2014 Film Konusu Özeti
Yarının Sınırında Edge of Tomorrow 2014

Rütbesi gizlenmiş, kaçak olarak bildirilmiş ve kelepçelidir. Çavuş, Cege’i takımına götürür. Savaş görmemiş, muharebe eğitimi almamış olan Cage ilk gün büyük Fransa çıkartmasında ölecektir. Fakat kendini bir anda ertesi gün sabahında bulur. Gün kendini tekrar etmiştir. Üçüncü defa yine tekrar eder. Cage durumun farkına varır. Çavuş Rita bir zaman döngüsünde Cage’e kandisini bulmasını söyler.

Rita da daha önceki bir savaşta kendini tekrar eden bir zaman döngüsünde bulur. Alfa yaratıklar sinir ağları gibi diğer kopyaları yönetirken Omega varlıklar zaman döngüsü yaratırlar. Bir Alfa öldüğünde, omega hemen bir zaman döngüsü yaratarak savaşı kazanana kadar tüm seçenekleri, seçimleri, savaş taktiklerini öğrenir. Cage ilk döngü öncesi şans sonucu bir Alfa öldürünce, zaman döngüsü yaratma yeteneği kazanır.

Yarının Sınırında Edge of Tomorrow 2014 Film Konusu Özeti
Yarının Sınırında Edge of Tomorrow 2014

Yarının Sınırında Edge of Tomorrow Filmin Sonunda Ne Oluyor

Yarının Sınırında Edge of Tomorrow filminin sonunda ne oluyor acaba? Cage, zaman döngüleri yaratan Omega’yı öldürür. Böylece zaman döngüleri olmayacak yani ertesi günkü savaş ya da çıkartma olmayacaktır. Böylece herkes kurtulacak, uzaylı varlıklar geleceği göremeyecektir. Cage, zamanı sıfırlar ve Omega’yı öldürüp tekrar onun yeteneğini alır ve generalle görüşmeye geldiği günde uyanır. Henüz olayların hiç biri yaşanmış değildir. Tüm yaşananlar belki de farklı bir zaman çizgisinde, farklı bir gerçeklikte ya da evrende yaşanmıştır. Sebep sonuç ilişkisi yerle bir olur. Filmin finalinde tabii ki çözülmesi imkansız bir paradoks yani çelişki ortaya çıkmıştır. Omega’nın yok edilmesi sonrası günün geriye dönmesi, Cage’in kendini yeniden generalle buluşacağı günde bulması tam bir paradokstur.

Film bilim kurgu yönüyle değil de aksiyon ve savaş temaları ile oldukça iyi. Görseller, oyunculuk tabii ki araya sıkıştırılmış komedi ögeleri de yerli yerinde. Zaman yolculuğunun bir çeşidi olan zamana sıkışıp kalma temasını en iyi örneği ve bol bol aksiyon var.

Film puanlaması IMDb

6.7
TOPLAM PUAN
Konu: 7
Görüntü: 8
Oyunculuk: 7
Akıcılık: 6
Müzik: 6
Aksiyon: 7
Bilim Kurgu: 6
Yarının Sınırında Edge of Tomorrow 2014 Film Konusu Özeti

Yorumlar

WORDPRESS: 0