Yaşamak Yu Hua Kitap İncelemesi Konusu Özeti

Ana SayfaKitap Yorumları

Yaşamak Yu Hua Kitap İncelemesi Konusu Özeti

Yaşamak Yu Hua romanıdır. Acısıyla tatlısıyla insana ve yoksulluğa, ümitlere ve yaşamaya dair bir roman

Açlık Knut Hamsun Kitap Özeti İncelemesi
Gazap Üzümleri John Steinbeck Özeti Konusu İncelemesi
İnsancıklar İncelemesi, Konusu Yorumu ve Özeti

Yaşamak Yu Hua Kitap İncelemesi Konusu Özeti. Popüler kitaplar her zaman bana “beni okuma” der. Popüler kültürün bize dayattığı kitapların amacı daha çok satmaktır. Kitabı okumadan önce biraz tereddüt etmedim değil. Fakat aşağıda da yazacağım gibi yaşama ve yaşamaya dair romanlar benim için harikadır. İnsanın macerası her açıdan önemlidir. Dünyaya bıraktığımız izler belki de geleceğin süper insanları için çok önemli olacak. Her neyse kitap hakkında yazayım biraz da değil mi? Şimdi özet ve kısa bir inceleme yazacağım.

Kitaplar bize özgürlük ve bağımsızlık verir. Daha fazla kitap için site menüsüne bakabilirsiniz. Yüzlerce kitap sizi bvekliyor. Yukarıdaki düğmelere dokunarak en popüler kitap kategorilerine erişebilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı unutmayın. Düşüncelerinizi önemsiyoruz ve merak ediyoruz.

Yaşamak Yu Hua Kitap Özeti

Fugui adında kırsalda yaşayan bir adamın öyküsüdür. Anlatıcı bize bu adamın dramını aktarır.  Evli ve çocukları olan Fugui, şehirde serserilik yapan, genelevde düşüp kalkan biridir. Ama daha kötü bir huyu vardır. Kumar oynar ve sürekli kaybeder. Zengin kayın babası da onu doğru yola döndüremez. Sürekli olarak adamı aşağılar. Bu çirkin ve zevk düşkünü  yaşantı bir yerde kırılır.

Yaşamak Yu Hua Kitap İncelemesi Konusu Özeti
Yu Hua Yaşamak

Kumar borcu her şeyin yani düşüşün ve acıların başlangıcı olacaktır.  Evini, tarlalarını, işçilerini kaybeden Xu ailesi için artık yaşam sadece kaybetmekten ibarettir. Önce babasını yitiren Fugui daha sonra aile üyelerinin acısını yaşar. Mao’nun yönetimindeki  komünist düzen açlığı ve sefaleti önlenemez. Savaş’a katılan ve savaştan sağ salim dönen romanın başkişisi savaşta ölmeyi bile yeğleyecektir. Kültür devrimi döneminde fakirlik ve acılar içindeki köylüler için yaşam var olmaktan çok yok olmak; yaşamaktan çok ölmek üzerine kurulmuştur.  Romanın daha fazla özetini çıkarmayacağım.

Kitabın İncelemesi ve konusu

Kitap konu ve anlatım olarak gayet iyi. Etkileyici bir drama, insanın  içine işleyen bir yaşam öyküsü… Uzun bir süre Çin’de devlet yönetimini eline alan Mao ve komünizm halka daha iyi bir yaşam veremez. Kültür Devrimi Çin’inde  sadece Xu ailesi değil herkes açlık ve sefalet çekmiştir. İnanılmaz bir yaşam mücadelesi okuru kendine çekiyor. Genel olarak insanı sıkmayan akıcı bir kitap.

  • Baskı: 210 sayfa
  • Okuma süresi: 4 saat
  • Yayıncı: Jaguar Kitap

Yorumlar

WORDPRESS: 0