Yaşamın Kodu Walter Isaacson Kitabı

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

Yaşamın Kodu Walter Isaacson Kitabı

Kitap RNA'nın yapısı üzerine yapılan çalışmaları anlatıyor. Doudna da CRISPR adı verilen RNA dizilimine sahip bakterilerin virüs saldırılarına karşı korunmak için geliştirdikleri bağışıklık sisteminin çözülmesi ve sistemin nasıl çalıştığını tam olarak çözmelerinin öyküsünü anlatıyor.

Köpek Kalbi Kitap Değerlendirmesi Yorumu Özeti
Gen Hayli Kişisel Bir Hikaye Özeti İncelemesi
Ölümcül Yumurtalar İncelemesi Yorumu Özeti Konusu

Yaşamın Kodu Walter Isaacson Kitabı. Okuyucunun Steve Jobs, Leonardo Davinci, Geleceği Keşfedenler gibi kitaplarından tanıdığı biyografi yazarı Walter Isaacson’ın genetik mühendisliği üzerine yazdığı biyografi kitabı. Kitapta genetik, genler, DNA, RNA konularında çalışmalar yapan onlarca bilim insanından bahsediyor. Okuyucuya çok değerli bilgiler sunuluyor. Şimdi Yaşamın Kodu kitabının konusu, içeriği, incelemesi ve yorumlarına geçelim.

📕 Daha fazla kitap için buraya dokunun

Yaşamın Kodu Walter Isaacson Kitabı

Kitap biyografi ağırlıklı bir yapıt. Fakat konu genetik olunca her ne kadar kitabın merkezinden 2020 yılında Nobel Kimya Ödül’ünü araştırmacı arkadaşı Charpentier ile birlikte Kazanan Jeniffer Doudna üzerine yoğunlaşıyor. Kitap aslında Doudna’nın biyografisi, başarı öyküsünü ve onunla etkileşime girenlerin ve genetik biliminin tarihi ve tarihi figürlerini de konu ediniyor.

Kitap ilk başlarda bildiğimiz kısa bir genetik tarihi dersi gibi. DNA’nın yapısının keşfine kadarki bölümü okur büyük ihtimalle önceden biliyor olacak. Bu bölümlerden sonra yavaş yavaş Jeniffer Doudna’nın yaşamına giriş yapılıyor.

Yaşamın Kodu Walter Isaacson Kitabı
Yaşamın Kodu Walter Isaacson

Kitap RNA’nın yapısı üzerine yapılan çalışmaları anlatıyor. Doudna da CRISPR adı verilen RNA dizilimine sahip bakterilerin virüs saldırılarına karşı korunmak için geliştirdikleri bağışıklık sisteminin çözülmesi ve sistemin nasıl çalıştığını tam olarak çözmelerinin öyküsünü anlatıyor. James Watson ve Francis Crick DNA’nın yapısını keşfettiğinden beri yapılan en büyük keşif sayılan crRNA, virüslerin DNA’sını kesip parçalayarak etkisiz hale getirip, virüsün bilgilerini kendi DNA’sına kopyalayarak bağışıklık kazanır.

Bu mekanizmayı çözmek için enzimler ve diğer RNA proteinleri de keşfediliyor. Bu keşif özellikle Koronavirüsleri etkisiz hale getirmek ve gen tedavileri, pek çok hastalığın genetik müdahale ile iyileştirilmesinin de kapısı açıyor. RNA aşıları, hastalıklarla şavaş konularında yenilikler getirecek olan CRISPR etik olmayan yollarla bio hack ya da kusursuz bir üstün insan yaratmak için de kullanılabilir mi?

Kitap Kovit-19 salgını sırasındaki tedavileri, yapılan testleri, aşıları da uzun uzun ele alıyor. Biyografi ağırlıklı kitapta daha çok CRISPR’ın yapısının ve çalışma şeklinin keşfedilmesi aşamasındaki bilimciler, sonrasında bu teknolojinin nasıl kullanılacağı anlatılıyor. Genel olarak kitap crRNA’nın keşfi sonrasındaki yeni keşifleri onlarca bilimcinin yaşamı ve olay akışı ve birbirleri ile nasıl nerede tanışıp nasıl bağlantı kurdukları biçiminde anlatıyor. Kitap bir biyoloji kitabı ya da popüler bilim kitabı değil, bunu okura söylemek gerekir.

Yorumlar

WORDPRESS: 0