Yeni Ahit Filmi Ne zaman Öleceğimizi Bilsek Ne Olurdu

Ana SayfaFilm Dizi

Yeni Ahit Filmi Ne zaman Öleceğimizi Bilsek Ne Olurdu

Yeni Ahit Filmi Ne zaman Öleceğimizi Bilsek Ne Olurdu? Film aslında herkesin izleyebileceği bir film değil. Tanrı ve din kavramı çok açık bir biçimde

Zamanda Sıçrayan Kız Konusu Zaman Yolculuğu Filmleri
Yarının Sınırında Edge of Tomorrow 2014 Film Konusu Özeti
Kulüp (The Club) Netflix Türk Dizisi İnceleme Konusu

Yeni Ahit Filmi Ne zaman Öleceğimizi Bilsek Ne Olurdu? Film aslında herkesin izleyebileceği bir film değil. Tanrı ve din kavramı çok açık bir biçimde eleştirildiği için dindar izleyiciler rahatsız olabilir. Fakat Yeni Ahit filmi daha çok komedi türünde bir film. Bu nedenle çok fazla sorun etmemek gerekli diye düşünüyorum. Eğlenceli bir yapım. Ne zaman öleceğimizi bilsek ne olurdu? Sorusunun cevabı zaten filmde var. İnsanlar kazara ne zaman öleceklerini cep telefonlarına gelen bir SMS ile öğrenirler…

Ne zaman Öleceğimizi Bilsek Ne Olurdu?

Ne zaman nerde ve nasıl öleceğiz? Yeni Ahit filmi bu sorunun cevabını veriyor ama biz? Biz henüz bilmiyoruz. Bir hastane morgundan, gasılhaneye oradan da toprağa gideceğimiz kesin. Ya da inanva göre “ne zaman külümüz savrularak” Gibi soruların bir anlamı aslında yok ki! Zaman bir bütün. Zaman sadece bizim psikolojik seyrimiz ve inanclarımıza göre sanki bir sıraya göre sanki neden sonuç ilişkisine göre ilerliyor gibi gözükür. Ama ilerleyen bir şey yok. Zaman ilerlemez. Sebep ve sonuç ilişkisi aslında bir yanılsamadır. Bu ayrı bir konu.

Yeni Ahit Filmi

Aslında yaşam ile ölüm aynı şeydir. Aslında zaman ve mekan kavramları sanaldır. Ne zaman öleceğini bilsen ne olur? Yaşamda her şey dönüşür, ölüm ve yok olmak diye şeyin olması evrensel yasalara aykırı bir durum… Bu gizemi henüz bilim çözemedi. Mitolojide ise ölümsüz tanrılar istedikleri insana ölümsüzlüğü bahşediyordu. Firavunlar, tanrıların gökyüzünden bir gün gelip ölüleri diriltip hesap soracağını ve sonsuzluğu bağışlayacağını bildikleri için kendilerini mumyalatırlardı Sonsuz yaşam için vücut bütünlüğü önemliydi. Şimdilerde ölüm zamanını bilen yapay zekâ geliştirildi. Genetik kodumuza bakılarak kaç yaşında hangi hastalıktan öleceğimizi bilmek bile mümkün. Ama asıl soru nerede, ne zaman? Yeni Ahit filmine geçelim.

Ölümsüzlük mümkün mü?

Hayat ağacı, gençlik pınarları… Ölümsüzlük mümkün mü? Şu anda kim nerede ölümsüzlüğü arıyor? TIKLA

Yeni Ahit – Le Tout Nouveau Testament Filmi Konusu

Film vardı bir de değil mi? Şimdi eğer “tövbe çarpılırız” dersen, filmi siktir et. Ya da arat Google’da ama izlem… Boş işler ile uğraşmaya ne gerek var? Amaçsız bir film işte. De geç. Ama filmi izleyip yorumlamak ve fikir dünyanda fırtına estirmek istersen izle… Filmde Tanrı rolündeki bir adamın (Dieu) insanlığı yönetmesi konu alınıyor. İnsanlara bela yağdıran, işlerini bozan biri… Cezanlandırıcı, acımasız, sinirli, tahammülsüz bir adam… Film tabii ki Tanrı inancını ve din anlayışını hedef alıyor. Hristiyanlık ya da din eleştirisi diyebiliriz.

Sonra kendi yarattığı kaosun ve kuralların içine girecek olan Tanrı Dieu zor günler yaşayacak. Komedinin de bol olduğu sahneler var. Din adamlarının anlattığı acımasız Tanrı eleştirisi… Ve din anlayışının ağır bir eleştirisi var filmde. Ve yeni bir din yazmak isteyen EA havarilerini toplamak için dünyaya iner. Tabii ki Dieu hemen arkasından onu takip eder. Bilgisayarı EA yeniden başlatıp, hatasını düzeltmelidir. Tanrı’da bu arada bir şeyler öğrenecektir… (EA Sümer mitolojisindeki Enki’nin karşılığı… Yaratma ve Su Tanrısı. Kardeşi Enlil)

Sonzuluk işareti

İnsan neden niçin ölümlü yaratılmıştır? Ölümsüzlüğe ne zaman ve nasıl erişeceğiz? TIKLA

Tanrının kızı EA, evden kaçmak için İsa’dan akıl alır ve bilgisayardan muzice dosyalarını çalmaya çalışırken kazara ölüm tarihlerinin olduğu klasörü açar ve ölüm tarihlerini insanların cep telefonlarına gönderir.

Din algımız acaba doğru mu? İnandığımız din acaba gerçekten yaşamla, bizimle ya da gerçekten Tanrı ile uyumlu mu?

Filmden minik bir replik:

Havari Jean-Claude: Bu kim
EA: Babam, Tanrı
Havari Jean-Claude: Hiç böyle hayal etmemiştim

Puanlama

7.5
TOPLAM PUAN
Konu: 7
Oyunculuk: 8
Akıcılık: 8
Senaryo: 7
Görüntü: 7
Komedi: 8
Yeni Ahit eğlenceli bir film

Yorumlar

WORDPRESS: 0