YHT Ücretsiz Engelli Bileti İndirimli Nasıl Alınır?

Ana SayfaYaşam

YHT Ücretsiz Engelli Bileti İndirimli Nasıl Alınır?

Engelliler İçin Ücretsiz İndirimli Bilet Tren Kart Başvurusu İçin Belgeler %40 ve üzeri engelli kimliği. %50 ve üzeri ağır engelli kimlikleri için refakatçi kartı da ücretsiz.

İstanbul Ankara YHT Yüksek Hızlı Tren Yolculuğum 3
Yüksek Hızlı Tren İstanbul Ankara Sivas Arası Yolculuk
İstanbul Gece Manzarası Yüksek Hızlı Tren Yolculuğu

YHT Ücretsiz Engelli Bileti İndirimli Nasıl Alınır? Yüksek Hızlı Tren ve TDD trenleri için engelli bireyler nasıl %100 indirimli yani ücretsiz bilet alır? İndirimi ya da ücretsiz tren bileti için nereye engelli başvurusu yapılır, gerekli belgeler nelerdir? İndirimin geçtiği vagonlar yani “sınıf” hangileridir? 2023, 2024 yılları ve daha sonraki yıllarda da muhtemelen aynı işlemler gerçekleştirilecek. Teknolojiyi kullanmayı bilen yolcular için ücretsiz bilet alma ve ücretsiz seyahat etme oldukça basit.

YHT Ücretsiz Engelli Bileti İndirimli Nasıl Alınır?

Hızlı tren engelli %100 indirimli yani ücretsiz bilet almak için tek şart %40 ve üzeri engelli raporunuzun olmasıdır. Refakatçi için raporunuzda bir ibare bulunursa refakatçi kartı da alabilirsiniz. Ayrıca görme engelliler, bedensel engelliler için bazı istasyonlarda özel olarak hizmet verilip, işlemleri eğitimli personel gerçekleştiriyor.

Ücretsiz Engelli Hızlı Tren Bileti Nereden Alınır?

Öncelikle aşağıdaki belgeler ve oranların YHT istasyonlarındaki engelliler için özel işlem yapan vezneye iletilmesi gerekiyor. İstanbul’da Söğütlüçeşme istasyonu için 5 numaralı veznede işlemler birkaç dakikada hızlıca yapılıyor. Yanınızda herhangi bir kimlik ya da engelli kartı fotokopisi getirmenize, fotoğrafa gerek yoktur.

YHT Ücretsiz Engelli Bileti İndirimli Nasıl Alınır?
YHT Tren Kart

Engelliler İçin Ücretsiz İndirimli Bilet Tren Kart Başvurusu İçin Belgeler

 1. %40 ve üzeri engelli kimliği. %50 ve üzeri ağır engelli kimlikleri için refakatçi kartı da ücretsiz.
 2. Kimlik kartı. Fotokopi getirmenize gerek yoktur. İlk paragraftaki başvuru noktası için geçerli.

İşlemler çok basit. Görevli size bir form verecektir. O formu doldurup görevliye verdikten sonra engelli kimliği ve kimlik kartının fotokopisini verip, engelli kimliğinin arkasına üye numarası barkodu yapıştıracak. Sisteme giriş yapıp size engelli girişi tanımlayacak, sisteme kaydedecek.

Sizden bir e posta adresi ve telefon murası isteyecektir. Bunu forma yazacaksınız. Eğer daha önceden e bilet sistemine kaydınız varsa, üyeliğiniz güncellenecek. Sistemden çıkış yapıp tekrar girince tren kart bölümünde bilgileirniz ve görevlinin web kamera ile çektiği fotoğrafınız gözükecek. Artık bilet alabilirisniz. Hepsi bu kadar.

YHT Ücretsiz Engelli Bileti İndirimli Nasıl Alınır?
Hızlı Tren YHT Ücretsiz Bilet

YHT Engelli Ücretsiz İndirimli Abonman Bilet Nasıl Alınır?

Engelli gişelerinden alınabilir. Ama en kolayı teknolojiyi kullanmak olduğu için e-bilet uygulamasını telefona uygulama marketinden indirip giriş yaparak bilet almak. Ya da internet sitesinden eybis üzerinden şu bağlantıdan https://ebilet.tcddtasimacilik.gov.tr kullanıcı girişi yapılarak da alınabilir.

YHT Ücretsiz Engelli Bileti İndirimli Nasıl Alınır?
YHt Ücretsiz Engelli Bileti Abonman

Engelli bilgileriniz sistemde kayıtlı olduğundan hiç bir şey yapmanıza gerek yoktur. Sadece gideceğiniz hatı, tarihi seçin ve daha sonra mobildeyseniz “abonman” kutucuğunu işaretleyin. Bilgilerinizi girip ilerleyin.

YHT Ücretsiz Engelli Bileti İndirimli Nasıl Alınır?
YHT TCDD Engelli Tren Bileti

Vagon ve koltuk seçimini yapın. Unutmayın ücretsiz ulaşımdan yararlanmak için sadece 2. sınıf kompartıman (vagon) seçebilirsiniz. Eğer fiziksel bir engeliniz varsa formu doldurup, size yardımcı olacak bir görevli talep edebilirsiniz.

YHT Ücretsiz Engelli Bileti İndirimli Nasıl Alınır?
YHT Ücretsiz Engelli Bileti

Koltuk seçimi yapılınca ödeme bölümünde ücret 00.00 ₺ olarak gözükecektir. Onayladığınız zaman biletinizi almış olacaksınız. Cep telefonuna bildirim ve uyarı mesajı gelecektir. Bir ayda iki defa ücretsiz bilet alıp tren yolculuğu yapmayan üyelerin indirim hakları 180 günlüğüne askıya alınır.

YHT İstanbul Ankara arası tren yolculuğu deneyimi ve Sivas YHT için buraya dokunun

Yorumlar

WORDPRESS: 2
 • comment-avatar
  Harun 7 ay ago

  Verilen bilgiler için teşekkür ederim

 • comment-avatar
  Alişan süslü 1 ay ago

  Bu uygulama diğer anadolu eksprsler için de geçerlimi tşk