Yıldızlararası Bilimi Kitabı İncelemesi ve Filmi

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

Yıldızlararası Bilimi Kitabı İncelemesi ve Filmi

Yıldızlarası filminin bilimsel altyapısı bilim dolu bir kitap

Cloverfield Paradoksu The Cloverfield Paradox Filmi
Her Şeyin Teorisi Nedir? Stephen W. Hawking Kitabı
Googol Sayısı Nedir? Google’ın Anlamı bu sayıda gizli

Yıldızlararası Bilimi Kitabı İncelemesi ve Filmi. Kitabın tam adı: Yıldızlararası Bilimi: Yıldızlararası Filmiyle İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey. Bu kadar uzun bir adı başlığa sığdıramadım. Yıldızlararası bilim kurgu sinemasının belki de en iyilerinden biri. Zaman yolculuğu, dünyanın yok olması, dünyayı insanın mahvetmesi, başla dünyalar arama teması ile orijinal bir filmdi. Film üzerinde konuşmaya gerek yoktur. Kara delik Gargantua ise adını başka bir kitaptaki başkişiden alıyor. Ona da değineceğim.

Daha fazla bilim kitabı ve daha fazla zihinsel aydınlık ve farkındalık için buraya dokunun.

Interstellar Yıldızlararası Filmi

Yıldızlararası Bilimi Kitabı İncelemesi ve Filmi

Filmin bilimsel altyapısını hazırlayan Kip Thorne’dur. Thorne kuramsal fizik alanında profesörlük yapıyor. Karadelikler, zamanın doğası, zamanın bükülmesi, işlemesi gibi konularla ilgileniyor. Kitap tamanen filmde kullanılan bilimle ilgili. Filmi anlamak için kitabı önce okuyabilirsiniz. Ama bu defa da filmin sürprizi kaçacaktır. Evrenin yapısı, oluşumu birinci kısımda konu ediliyor. Yıldızların doğuşu, uzay zamanın dokusu, karadelikler gibi konular çok iyi anlatılıyor.

Yıldızlararası Bilimi Kitabı İncelemesi ve Filmi
Yıldızlararası Bilimi Kitabı

Gargantua ikinci bölümde inceleniyor. Yani bir karadeliğin yapısı, oluşumu, kütle çekimi, raslantılar gibi konular ile bu sır da çözülüyor. Dünyanın yok olması senaryoları teker teker anlatlıyor. Dünyayı gerçekten de insanlar mı yok edecek? Kara delikler ve uzay zamanın bükülmesi konusunun yanında hiperküp var. Bir karadeliğin içine düşünce ne olur? Tesekrat yani dört boyutlu küp içine düşen Cooper zamanın bütün anlarını görüyordu. Ya da hiperküp nasıl işler, nedir? Evrenin bükülmesi, solucan delikleri, kütle çekim dalgaları ve zamanın yavaşlaması konuları zaten filmin temel bilimsel konuları. Zar evrenler ve ekibin düştüğü gezegenlerin yapısı, tekillikler de konu ediliyor. Endurance’ın tasarımı da unutulmamış.

Yıldızlararası Bilimi Yorumun İncelemem

Kitap o kadar kalteli ki anlatmak zor. Modern bilimin bütün buluşları kullanılmış. Özellikle çoklu boyutlar, uzay zamanın dokusu konusu bir harika. İleride evrensel boyutta karadeliklere bile müdahale edebilecek miyiz? Tabii ki öncesinde dünyayı bozup, kullanılmaz hale getirebiliriz. Uzay zamanın dokusu, zamanın görece olması, zaman yolculuğu gibi konular bilimin en zorlu konuları arasında. Yaşadığımız daracık dünyada, henüz kişisel sınırlarımızı bile aşamadık. Daha birbirimizle savaşmamayı bile öğrenemedik. Evrimsel dürtülerimiz hâlâ modenleşmedi. Avcı toplayıcı zamanınından kalan savunma mekanızmalarımız ise hala ıslah edilmeyi bekliyor. Yaşamı ve evreni sadece bilimle anlayacağız. Özellikle kitabın konu edindiği bilimsel gerçekler, kuramlar insnalığın son yüz elli yılda edindiği bilgilerden ibaret. Henüz yolun başındayız. 

Kitap puanlaması

4.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Have no any user vote
Yıldızlararası Bilimi Kitabı İncelemesi ve Filmi

Yorumlar

WORDPRESS: 0