Yüksek Hızlı Tren İstanbul Ankara Sivas Arası Yolculuk

Ana SayfaYaşam

Yüksek Hızlı Tren İstanbul Ankara Sivas Arası Yolculuk

İstanbul Ankara Sivas arası bir yolculuk ve YHT Yüksek Hızlı Tren

YHT Yüksek Hızlı Tren Bileti Nasıl ve Nereden Alınır
YHT Ücretsiz Engelli Bileti İndirimli Nasıl Alınır?
İstanbul Ankara YHT Yüksek Hızlı Tren Yolculuğum 3

Yüksek Hızlı Tren İstanbul Ankara Sivas Arası Yolculuk. Yaz sıcakları delirmiş gibi bastırdı. Yazdan da sıcaklardan da deli olan ise bizleriz. Homo Sapiens türü Covid-19 kısıtlamaları boyunca hiç bir yere gidemedi. Modern insan olmak demek, banka kredisiyle de olsa, tatile çıkmak demek değil midir? Modern insan yerinde durmaz (!) Her ne kadar ülkemizin en güzel yerlerini bizim yerimize yabancı turistler gezip görse de o yerler bizimdir. Ne olacak canım 3000 Euro ile gelip burada aile boyu tatil yapsınlar. Biz 3000 ₺ ile alt sınıf bir cep telefonunu bile zorlukla alıyoruz. Gidemesek de oralar bizim sonuçta. Sahiller, kumsallar bizim. Hani Orhan Veli şiirinde der ya:

Otomobillerin dışı,
Sinemaların kapısı,
Camekanlar bedava;
Peynir ekmek değil ama
Acı su bedava;

Artık bedava bir şey de kalmadı. Dünya topraklarında doğuyoruz, gidecek başka bir yer şimdilik bulamadık. İşin tuhaf tarafı bize ait bir avuç toprağımız yoktur. Bedavadan toprak sahibi olamıyoruz. “Bu dünya bizim, toprakları bizim” diyoruz. Ama gel gör ki yaşamımız boyunca bedavadan bir karış toprağa bile sahip olamıyoruz. Ölünce sadece toprak ve ev sahibi oluyoruz. Mezarların bedava olması ne büyük ironi değil mi?

Yüksek Hızlı Tren İstanbul Ankara Sivas Arası Yolculuk

250 km hız Yüksek Hızlı Tren

Yüksek Hızlı Tren İstanbul Ankara Sivas Arası Yolculuk

Konu nereden nereye geldi. Yüksek Hızlı Tren YHT konumuz. Bu kadar laf kalabalığını niye mi yaptım? Benim bu mütevazi yolculuğum ile Türkiye’nin güneyine akın eden yerli turistler ve çok değerli dövizleri ile bizim ülkemizde bizden iyi yaşayan diğer Homo Sapiens’leri karşılaştırdığım için. Yolculuğuma İstanbul Ankara arası YHT Yüksek Hızlı Tren ile başladım. Tren, Eskişehir ve Ankara arasında uzun süre 250 km hızla gitti. Ama çoğu yerde 30-60-90-100 km arasında değişen hızlarda hareket etti. İstanbul ve Ankara arasını 4 saat 45 dakikada aldı. Hızlı trene göre tabii ki çok yavaş. Yüksek hızda gitmeyen hızlı tren yaptığımızı söylesem abartmamış olurum.  Çok fazla yere uğrayan tren, fazla vakit kaybediyor. Express olmalı, noktadan noktaya hareket etmeli. Kesinlikle daha kısa bir güzergahı olmalı. İyi tarafı konforlu yolculuktu. Geniş tekli koltukta yolculuk yaptım. Business vagonunu tekli koltuk için tercih etmiştim. Güzel manzara, geniş iç hacim ile otobüse tercih edilir.

Yüksek Hızlı Tren İstanbul Ankara Sivas Arası Yolculuk

Sivas Millet Bahçesi Parkı

Sivas YHT Yüksek Hızlı Tren

Ankara Sivas Arası Yüksek Hızlı Tren hattının inşaatı devam ediyor. Eski Sivas Gar’ı tarihi binasının yanına sağlı sollu yeni istasyon yapılıyor. Ankara yolu üzerinde YHT köprüsü kıvrılarak devam ediyor. İşin ilginç tarafı Başkent ile Sivas arası yolculuk 2 saat olacakmış. Fiyatlar da artacak galiba. Tren için bilet bulmak zaten ayrı bir beceri istiyor. Sivas, Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı 4 Eylül Sivas Kongresi’nin yapıldığı bir şehir. Bozkırı, az nüfusu, buz gibi kışı ile en önemlisi sakinliği ile sevdiğim bir yer. İğrenç İstanbul’un boş gürültüsünden kaçıp buraya gelmek ise olmayacak bir hayal benim için.

Çocukluğumdan kalma hatıralarımda şehir daha farklıydı. Oturduğumuz mahalledeki sokağın yerinden yeler esiyor. Yürüyüşe çıktığımda kendimi, bilinçdışı bir yönlendirmeyle, çocukluğumun geçtiği yerlerde buluyorum. Yıkılmayan, yerine hayaleti anımsatan binaların dikilmediği ayakta kalan son yapıları izliyorum. Bu yapılar çocukluğumun hatıraları ile zihnimdeki fotoğraflar ile bağlantı kuran tek yerler. Şehrin hafızası denilen şey bu olmalı.

İşte benim kaçabildiğim tek yer bu şehir. Kendimi iyi hissettiğim, içsel bir bağlantı kurduğum bu yere yılda bir defa bile uğramazsam olmuyor.

Yazının devamını okumak için buraya dokunun.

Yorumlar

WORDPRESS: 0