Yunan ve Roma Mitolojisi Kitap Önerisi ve İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıMitoloji Gizem

Yunan ve Roma Mitolojisi Kitap Önerisi ve İncelemesi

Yunan ve Roma mitolojisi, tanrılar ve öyküler

Tanrıların Arabaları Kitap Özeti İncelemesi ve Uzaylılar
Bilimin Çözemediği Sırlar 10 Bin Yıllık Bilim
Zincire Vurulmuş Prometheus Kitap Özeti Mitolojik Tragedya

Yunan ve Roma Mitolojisi Kitap Önerisi ve İncelemesi. Mitoloji denildiği zaman aklımıza ilk olarak ya Yunan mitolojisi ve tanrıları gelir. Gezegen adları, uzay mekiklerinin hatta göktaşlarının adını, yıldız adlarını hep bu mitolojiden alıyor. Aslında Yunan mitolojisi Mısır mitolojisinden çok etkilenmiştir. Tabii ki bütün mitolojik karakterlerin ve mitlerin önünde sonunda vardığı yer Sümer mitleridir. Konumuz bu değil. Burada kapak fotoğrafı ve iç sayfaları olan kitabın baskısı yoktur. TUBİTAK bir zamanlar harika kitaplar basardı. İşte o zamanlardan kalma bir kitap. Ama giriş kitabı olarak Mitoloji 101 serisindeki Eski Yunan ve Roma Mitolojisi kitabı alınabilir. Daha ileri okumalar için farklı kitaplar tercih edilebilir.

Kitap aydınlık demektir. Yeni dünyalar keşfedeceğiniz kitaplar için buraya dokunun.

Yunan ve Roma Mitolojisi Kitap Önerisi ve İncelemesi

Yunan Roma Mitolojisi

Yunan ve Roma Mitolojisi Kitap Önerisi ve İncelemesi

Giriş niteliğindeki bir kitapta kocaman mitolojinin her detayını öğrenme imkansız. Genel bilgi sahibi olmak için ya da daha ileri okumalara hazırlık için bu tip kitaplar tercih edilebilir. “En azından kim kimdir, mitleri, tanrıları, önemli günleri ve ayinleri öğreneyim” derseniz yine bu tip kitapları okuyabilirsiniz. Kitabın ilk kısmı antik çağların Yunan geleneklerini, dinini, şehir yapısını anlatıyor. Daha sonra mitlerin bize nasıl ulaştığına dair kısa bilgiler ve tarihçiler var. Kişiler bölümünde tanrılar ve canavarlara yer veriliyor. Olimpos Tanrıları, savaşlardan bahsediliyor. Öyküler bölümü ise mitolojik öykülerin özetinden oluşuyor. Kitabın devamında antik Roma’nın kültürü şehir yapısı anlatıldıktan sonra sıra tanrılara geliyor.

Yunan ve Roma Mitolojisi Kitap Önerisi ve İncelemesi

Yunan ve Roma Mitolojisi

Mitolojik anlatımlar dünyanın neredeyse her yerinde aynı öykülemeyi yapar. Özellikle yaratılış mitolojisi neredeyse aynıdır. Dünyanın her yerindeki mitlerde uzay, gökyüzünden ateş saçan arabaları ile inen tanrılar vardır. Hatta kutsal kitaplardaki kıssalar mitolojide de bulunur. Özellikle Sümer mitolojisi ve yazıtları evrene ve insanın var olmasına dair çok ilginç bilgiler verir. Hepsinde dünya dışı varlıklar ve yüksek teknoloji vurgusu vardır. Yunan ve diğer mitolojiler çok fazla ütopik ve öyküleme şeklinde olsa da Sümer ve Babil mitleri saha oturaklıdır. Kısacası mitoloji bize her şeyi anlatıyor.

Kitap Sayfa Sayısı: 254 Okuma Süresi: 5 saat Yayın evi: TUBİTAK Baskısı olan Say Yayınları Mitoloji 101 serisini okuyabilirsiniz.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması