Yürümek Henry David Thoreau Kitap Konusu İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Yürümek Henry David Thoreau Kitap Konusu İncelemesi

Yürümek ve doğa yürüyüşleri ilk denemedin konudu. Kitap denemelerden oluşuyor. Daha doğrusu yazarın Gezintiler Excursions kitabından alıntılanan üç bölümden oluşuyor. Yürümeyi, gezintiye çıkmayı yazar öyle bir betimliyor ki!

Vahşetin Çağrısı Kitap İncelemesi Konusu Yorumu Özeti
Fareler ve İnsanlar John Steinbeck Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Dünyaya Düşen Adam Walter Tevis Özeti İncelemesi

Yürümek Henry David Thoreau Kitap Konusu İncelemesi. 1817 yılında Massachusettes’te doğan yazar, siyasi direnişe Sivil İteatsizlik kavramını detirmiş. Bu kitap bir derleme. Yayınevi bu seride değişik kitaplardan aldığı parçaları kısa kitaplar şeklinde basıyor. Tabii ki yaşasın daha çok kitap satma, yaşasın kapitalizm… Harika kapaklar, asıl yapıtın orasından burasından kırpılmış kitapçıklar… Bu seriden birkaç tane kitap almıştım hepsi de bana okuması zor geldi, bütünden kopuk gibi hissettim. Neyse doğa yürüyüşleri, yaban yaşamı, insanın doğaya olan horgörüsü denemelerde güzel anlatılıyor. Şimdi kısa bir özet sonra da biraz eleştireceğim.

Kitaplar aydınlık bir zihindir. Bizi her türlü tartışılmaz, fanatik düşüncelerden bilginin engin genişliğine eriştirir. Daha fazla kitap okumak için yukarıdaki butonları kullanabilirsin.

Yürümek Henry David Thoreau Kitap Konusu İncelemesi

Yürümek Henry David Thoreau

Yürümek Henry David Thoreau Kitap Konusu İncelemesi

Yürümek ve doğa yürüyüşleri ilk denemedin konudu. Kitap denemelerden oluşuyor. Daha doğrusu yazarın Gezintiler Excursions kitabından alıntılanan üç bölümden oluşuyor. Yürümeyi, gezintiye çıkmayı yazar öyle bir betimliyor ki! Şiirler ve romantizm içinde bir anlatım var. Tembel insanları, erinden hiç kalkmayanları da eleştiriyor. İnsanlar günlerini öyle değersiz hale getiriyorlar ki!

İnsanlar para gücüyle halka açık alanları çitlerle çevirip özel mülk yaparak bu güzellikler doğanındır, doğa herkese aittir. Doğanın sahibi olmasa da politikacılar ve üç beş zengin iyi vakit geçirsin diye insanlar umumi yollara adeta hapsedilir. İnsnalar gece geç vakte kadar oturup, öğleden sonraya kadar yatarlar. Oysa hareket etmek gezmek gerekir. İnsan için en iyi çalışma alanı dışarısıdır. İlham kaynağıdır doğa. Evler, orman alanlarını işgal eder. Her şey çirkinleşir. Ekilebilir topraklar tükenirse insanlar için her şey bitecektir.

Yürümek Henry David Thoreau Kitap Konusu İncelemesi

Yürümek Henry David Thoreau

Yabanıl olmak ve yabanıl düşünmek gerekir. Edebi yapıtlar, kutsal kitaplar hep yabanıldır. Doğa ile bağlantımızı kesince evlere, yaşamlarımıza sıkışır kalırız. Kitap deneme türünde bir edebi yapıt. İçinde mitoloji, şiir, sanat, edebiyat, felsefe konuları var. Tabii ki uzun betimlemeler bazen sıkıcı olabiliyor. Şiirler ve romantizm ile ilerleyen kitap dah asonra kış tasviri ile kış mevsimi ile devam ediyor. Ben sadece ilk bölümü okudum. İstediğim ilk bölümdü. Ben de yürüyüşü seven biri olarak denemeyi çok sevdim. Altını çizdiğim çok yer oldu. Yürümek yaşamı farketmek demektir.

Kitap sayfa sayısı: 88 Okuma süresi: 2 saat Yayınevi: Can Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0