Yüzbaşının Kızı Puşkin Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Yüzbaşının Kızı Puşkin Kitap Özeti İncelemesi

Aleksandr Sergeyeviç Puşkin'in tarihi bir isyanın merkezinde yazdığı realist bir aşk romanı.

Eylül Romanı Özeti Konusu İncelemesi ve Karakterleri
Kırmızı ve Siyah Stendhal Özeti Konusu İncelemesi
Uğultulu Tepeler Emily Bronte Özeti Konusu Yorumu

Yüzbaşının Kızı Puşkin Kitap Özeti İncelemesi. Aleksandr Sergeyeviç Puşkin denilince aklımıza ilk gelen romanı Yüzbaşının Kızı olsa gerek. Yıllar önce okumuştum. Çok beğenmiştim. Neden bu kadar beğenmiştim, bilmiyorum. Yıllar sonra yine okudum, yine güzeldi. Rus klasikleri neredeyse tek başına dünya klasiklerinin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Benim gibi sıradan bir okur için güzel bir roman. Sonuçta edebiyat eleştirmeni değilim, edebiyat tarihçisi de değilim. Neyse bu kadar laf salatası yeterli. Şimdi kitap özeti ve sıradan bir okur olarak yorumumu yapayım.

Yüzbaşının Kızı Puşkin Kitap Özeti İncelemesi ve Konusu

17 yaşındaki Pyotr Grinyov adam olsun diye taşralı asilzade babası tarafından uzak bir yere asker olarak gönderir. Yanında da yaşlı hizmetçisi vardır. Uzun bir yol gidecektir. Kar ve tipide yollarını kaybederler. İşte ilerideki olayların bağlantı noktası burası olacaktır. Onlara yol gösteren serseri tipli bir adam yaşamalarını kurtarır. Pyotr Grinyov adama tavşan kürkünü verir bir de içki ısmarlar. Ama yaşlı hizmetçi hiç de memnun değildir. Oradan ayrılıp uzak karakola giderler. Tabii ki arada olan olaylar var ama o kadar ayrıntıya gerek yok.

Yüzbaşının Kızı Puşkin Kitap Özeti İncelemesi
Puşkin Yüzbaşının Kızı Kitabı

Karakolda babacan Yüzbaşı Mironov ve karısı vardır. O bölge daha yeni Kazaklar’dan alınmıştır. Yine de bölge çok tehlikelidir. Genç subay Grinyov Yüzbaşının kızına âşık olur. Kız için kıza göz koyan Asteğmen Şvabrin ile düelloda ağır yaralanır. Asteğmen Şvabrin Daha sonra yapacağını yapacaktır.

Pugaçov adında bir isyancı Başgirler ve Kazalardan oluşan bir ordu kurup kendini Çar ilan eder. Sahte Çar … Yüzbaşı’nın kalesini yerle bir eder. Karısını ve subaylarını öldürür. Yüzbaşı’nın kızı Maria ise papazın evine papazın yeğeni olarak sığınır. Herkesi öldüren Pugaçov, Grinov’u öldürmekten vazgeçer. Onu ve yaşlı yardımcısını bağışlar. Çünkü sahte Çar, onlara yol gösteren adamdır. Grinov, ona tavşan kürkünü verip içki ısmarladığı için affeder. Maria ise Şvabrin’in eline geçer taraf değiştiren bu kalleş subay Maria’yı karısı ilan eder. Kahramanımız sevgilisini yani Yüzbaşının Kızını kurtarmak için tekrar Sathe Çar’ın komuta merkezine gelir. Kızı kurtarır. Bu defa da sahte Çar ile iş birliği yaptığı dedikodusu çıkar. Yargılanır beraat eder. Kısaca öykü bu şekilde. Her zamanki gibi berbat bir özet çıkardım değil mi?

Yüzbaşının Kızı Kitap Yorumu

Benim gibi sıradan bir okur için kolay ve çok yakın bir öykü. Bir o kadar da sağlam ayakları olan akıcı ve heyecanlı bir roman. Zaten Rusya’daki karışıklıklar ve isyanlar doğruymuş. Ünlü isyancı Pugaçov, kendini Çar ilan edip orduya savaş açmış. Kazaklar ve Başgirler isyan etmiş. Yazar Puşkin Rus edebiyatının kurucusu sayılır. Romanın ilk taslakları biraz farklıymış. Sahte Çar ile işbirliği yapan Mikhail Shvanvich romanın başkahramanıymış. Puşkin sonradan romanı değiştirir. Yine Puşkin o zaman aralığındaki yani 1770’lerdeki isyanları araştırıp tarih kitabı da yazmış.

Realist bir roman olarak okurunu içine çeken Yüzbaşının Kızı çok güçlü bir romandır. Romanı ilk okuduğumda Bordo Siyah Yayınları’ndan okumuştum. Bir zamanlar meşhurdu. Sonra İş Bankası Kültür Yayınları ve İletişim Yayınlarından okudum. Okumak insan için sonsuz bir düşünsel özgürlüktür. İletişim Yayınları baskısında aydınlatıcı bir ön söz ve son söz var.

Yorumlar

WORDPRESS: 0