Zacharius Usta Kitap Yorumu, Konusu, İncelemesi, Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Zacharius Usta Kitap Yorumu, Konusu, İncelemesi, Özeti

Zacharius Usta Kitap Yorumu, İncelemesi, Özeti Jule Verne kitabı. Egoist, inançsız, kendini beğenmiş, bir saat ustasının başına gelen fantastik, trajik bir öykü

Kroyçer Kreutzer Sonat İncelemesi Yorumu
Tanrının Öyküsü Robert Winston Kitap Özeti İncelemesi
İnsan Neyle Yaşar İnceleme Özeti Konusu

Zacharius Usta Kitap Yorumu, İncelemesi, Özeti Zacharius Usta Kitap Yorumu, İncelemesi, Özeti. Jules Verne romanıdır. Fantastik bir bilim kurgu öyküsüdür. Saat ustası Zacharius, tüm dünyaya nam salmış bir saat ustasıdır. Ama günün birinde işler ters gidecektir. Aşağıda romanın, konu ve özet bölümünde daha ayrıntılı bir anlatım bulabilirsiniz.Yine kitap incelemesi ve değerlendirmesini de aşağıda detaylıca bulabilirsiniz. Daha fazla Jules Verne kitaplarına da bakmak istersiniz BURAYA BAKIN

Zacharius Usta Jules Verne Kitap Yorumu, Konusu İncelemesi

Şimdi bu kısa öykünün konusu, özeti yorumuna geçelim.

Zacharius Usta, kibirli ve inançsız insanı temsil eder. Bilim ile inanç arasına sıkışmış ve yaptığı mükemmel saatler sonucu kendini adeta “tanrı”laştırmıştır. Bilimi tek doğru kabul eden Zacharius Usta, tek çalışan katedral saatine bütün ümitlerini bağlaması belki de eninde sonunda insan için inançların bir ümit olacağı anlamına geliyor. İnsanın tarih öncesi çağlardan beri en büyük sorunlarında biri kibirdir.

Zacharius Usta Kitap Yorumu, İncelemesi, Özeti
Zacharius Usta

Egoistlik, büyüklenme, Zacharius Usta için bir felakettir, çünkü artık her şeyi küçümsemeye başlar. İnanç ile bilimi çatıştırır. Teoloji ile bilimin çatışmasını Jules Verne bu kısacık romanında gayet akıcı ve trajik bir biçimde anlatıyor. Aşırı uçlarda yaşamak sadece bireysel değil, toplumsal bir sorundur. Tutuculuk, ister bilim ile isterse inançlar ile olsun bir başkasını dışlamaya, hakir görmeye kadar gidebilir. Bu egoistlik, ise saat ustasının bütün saatlerinin bozulmasına yol açar.

Bizim yaşantımızda da her türlü egoist tutumumuz; tartışılmaz doğrularımız (saat ustasının saatlerinin bozması gibi) bizim de şimdiye kadar insanlık namına bütün kazançlarımızı heba edebilir. Özellikle inanç ile bilim arasındaki çatışma günümüzde de sürüp gitmektedir. Bu çatışmanın her iki tarafı da farkına varmadan zarara uğrar.

Zacharius Usta’nın Konusu ve Özeti

Konu ve özete devam ediyoruz.

Zacharius adındaki saat ustası, müthiş bir ustadır. Saatleri, kol saati olsun duvar saati, katedral ve meydan saatleri olsun her zaman doğruyu gösterirler ve asla bozulmazlar. Çok büyük bir ünü ve serveti olan saat ustasının egoistliği ve inançsızlığı; herkesi hakir görmesi de en az saatleri kadar ünlüdür. Saat ustası kızı Gerande, çırağı Aubert ve hizmetçisi Scholastique ile birlikte yaşar. Bir gün Zacharius ürettiği saatlerin teker teker bozulduğu haberini alır. Fakat saatlerinin bozulması imkansızdır, bu nasıl olabilir? Ne yaptıysa saatlerini çalıştıramaz.

Kendine bilimi tek yol olarak kabul eden Zacharius, tipsiz şeytan kılıklı bir adamın gelmesi ile sorunu anlar. Sorun kendindedir. Kibirli saat ustası ya kibrini bırakacak, tekrar inançlı biri olacak; kızını o şeytan kılıklı adama verecektir ya da ölecektir. Çünkü saatlerin neden durduğunu bilen ve bunu engelleyecek olan o adamdır. Bütün saatler durduğunda saat ustası da ölecektir. Oysa Zacharius kendini adeta tanrı sanmaktadır. Çalışan son saati katedralin saatidir. Orada şeytan kılıklı adam, kızı ve kızının nişanlısı çırağı ile Zacharius’u bekler. Kızını o adama verirse şeytan yüzlü adam karşılığında son saati, yüzlerce yıl çalıştıracak olan kurma anahtarını saat ustasına verecektir.

3.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Zacharius Usta Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0