Zamanda Geçmişe Gitmek (Yolculuk) Mümkün mü?

Ana SayfaBilimZamanda Yolculuk

Zamanda Geçmişe Gitmek (Yolculuk) Mümkün mü?

Zamanda geçmişe yolculuk ve geçmişi değiştirmek mümkün mü? İnsanlığın en büyük hayallerinden biri de zaman yolculuğudur. BU hayal gerçekolacak mı?

Görünmez Adam İncelemesi Özeti Konusu
Doktor Moreau’nun Adası İncelemesi Konusu Özeti ve Evrim
Körler Ülkesi H.G. Wells, Kitap Özeti İncelemesi

Zamanda Geçmişe Gitmek (Yolculuk) Mümkün mü?. Zamanda geçmişe yolculuk mümkün mü? Zaman yolculuğu yaparak geçmişe gidip, bir şeyleri değiştirebilir miyiz? Zamanda yolculuk konusu günümüzde filmler ve dizilerde zaten bütün ayrıntıları ile işlendi. Ben de yıllardır okuduklarımı paylaşmak istedim. Zamanda geçmişe yolculuk nedir? Nasıl yapılır? Gibi soruların cevabı var tabii ki biraz da öykü gibi bir giriş bölümü ile başlamak istedim.

Zamanda Geçmişe Gitmek (Yolculuk) Mümkün mü?

Kısa bir öykü

Her zamanki gibi bir parka oturmuş ve kitap okuyordum. 2025 yılı Eylül ayının ilk haftasını çoktan bitirmişti. Rüzgâr ise kitap okumama karşı bir tavır sergiler gibi, kitap sayfalarını karıştırıp duruyordu. Sonra yanıma 40’lı yaşlarının son demlerini yaşadığını sandığım, düzgün giyimli ve düzgün bir lisanla konuşan bir adam izin isteyerek: “oturabilir miyim” dedi. Ben de tabii ki, diye cevap verdim. Adam: Önceleri de çok uzun zaman önce bu parka sık sık gelir, sizin gibi kitap okurdum, ta ki bu parkı yıkıp yerine burjuvalar için çok katlı yaşam alanı yapılıncaya dek” Ben cümlesinin son kelimelerini henüz anlayamamıştım. Ne güzel, özlemiş olmalısınız. Evet, güzel bir parktır burası; sessiz, sakin, ahlak erozyonuna uğramış bireylerin uğramadığı güzel bir yer. Diye cevap verdim.

Solucan deliği resimlemesi

Solucan Deliği

Sonra birden kurduğu cümlenin son kelimelerinin çok tuhaf bir anlama geldiğini fark ettim. Nasıl yani, burası hâlâ park, rezidans falan yok burada. Yıllar önce de yoktu şimdi de, dedim. Fakat başımı çevirdiğimde adam gitmişti. Oturduğu yerde eski, yıpranmış bir kâğıt duruyordu üzerinde “geçmişi çok özledim” yazıyordu. Kâğıdın öbür yüzünü çevirdiğimde sadece benim fotoğraf albümümde olup, başka bir sureti olmayan fotoğrafım duruyordu. Bu bir fotoğrafın arkasına yazılmış nottu; gelecekten geçmişe yani şimdiki “ben’e gönderilmiş bir nottu”

Zamanda Geçmişe Gitmek (Yolculuk) Mümkün mü?

Zamanda Geçmişe Gitmek

H.G. Wells

Zamanda yolculuğa bizi ilk çıkaran H.G Wells’in Zaman Makinesi romanı. Sonra birçok dizi… Geleceğe Dönüş serisi ki ilk izlediğim zamanlar gözlerimi alamadığım, beni mest eden bir filmdi. Heroes dizisinde Hiro Nakamura adlı bir karakter uzay-zamanı bükebiliyordu. Sonra Fringe var, yine ilerde birkaç satır ile değineceğim paralel evrenler ve zamanda yolculuk üzerine kurgulanmış bir dizi film” In Time (Türkçe’ye Zamana Karşı biçiminde çevrilmiş) adlı film var. Orada da zaman konusu çok farklı bir biçimde işleniyor. Para yerine zamanın geçtiği bir düzen. İnsanlar yaptıkları iş karşılığı “zaman” alıyor. Banka kasalarında “zaman” var. Kredi kartlarında da “zaman” var. “Zaman” kazanamayan ise, kolundaki sayaç sıfırlayarak ölüyor.

Zamanda Geçmişe Gitmek (Yolculuk) Mümkün mü?

Zaman Yolculuğu

Zamanda Geçmişe Gitmek

Aslında her şey kaydediliyor. Big-bang ile birlikte evren genişlemeye devam ediyor. Tabii ki, bu genişleme ile birlikte bütün yaşam da daha doğrusu bütün zaman da ışıkla birlikte uzayda hızla ilerliyor. Aslında uzay-zamanda var olan, yaşanılıp geçmiş olan hiçbir fiil yok olmuyor. Örneğin gökyüzüne baktığımızda yıldızların binlerce belki milyonlarca yıl önceki hallerini yani, geçmişlerini görüyoruz. Bize 4 ışık yılı uzaklıkta bulunan Alpha Centauri’ye baktığımızda, 4 yıl önceki halini görüyoruz. Yine Andromeda galaksisinin 2 milyon yıl önceki geçmişini izlemekteyiz. Tam tersi o galaksilerden dünyaya bakacak olursak dünyamızın geçmişini bir sinema gibi izleriz. Yaşanılan hiçbir amel (fiil) eksiksiz olarak kaydediliyor. Bizim kültürümüzde ve dini inanç sistemimizde de amellerin kaydedilip, tekrardan bize gösterilmesi ile tam uyumlu bir durum değil mi? Işık hızını geçip uzayda konuşlanan bir uydu ile, geçmişi takip edip bir çok olayı aydınlatmak teoride mümkün.

Zamanda Geçmişe Gitmek (Yolculuk) Mümkün mü?

Zamanda Geçmişe Yolculuk Işık Hızı

Işık Hızında Zamanda Yolculuk Mümkün mü?

2. Bölümde de bahsettiğim gibi ışık hızını geçince geçmişe yolculuk başlar. Fakat ışık hızını geçmek olanaksız çünkü ışığın hızı bir sınırdır. Maddenin geçemeyeceği bir sınır… Uzay-zamanı bükerek geçmişe yolculuk yapılabilir. Einstein uzay-zamanı, kütle ve enerji ile eğip bükebiliriz diyor. Uzayın dokusunu bir kâğıt parçası gibi düşünelim eğilip bükülen bir uzayda aynen bu kâğıt gibidir. Uzay-zamanı eğdiğimizde biz kısa yoldan zamanda yolculuk yapabiliriz. Zamandaki bütün anlar uzay-zamanda bir biri ardına dizilmiş notlara gibi olsun, biz bu noktaların bulunduğu kağıdı eğince ışık uzun yoldan dolaşır biz ise kısa yoldan, eğim sayesinde istediğimiz zaman noktasına ışıktan önce atlarız.

Zamanda Geçmişe Gitmek (Yolculuk) Mümkün mü?

Sicimler

Kozmik Sicimler ile

Kozmik sicimler yardımı ile de zamanda geçmişe  yolculuk edile bilir. Bu kozmik sicimler çok nadir bulunur, çok küçüktür atom çekirdeğinden de küçük Fakat yüksek yoğunluklu kütlesi uzay-zamanı bükebilir. Uzay-zamanı farklı şekillerde büküp, dilimleyerek kestirme yollar yapılarak ışıktan önce hareket ederek zamanda istediğimiz noktalara geçebiliriz. Tabii ki zaman makinesi 2009 yılında yapıldı ise, 2009 ile şimdiki zaman olan 2012 yılları arasında kullanılabileceği de okuduklarımın arasında. Zaman makinesi icat edilmeden önceki zaman dilimine geçemez. Bunu için de zaman yolcularını göremiyoruz, çünkü zaman makinesi henüz icat edilmedi gibi teoriler de var.

Zamanda Geçmişe Gitmek (Yolculuk) Mümkün mü?

Einstein Rosen Köprüsü

Kurt Delikleri (Solucan Deliği) Zamansa Geçmişe Gitmek

Bir de kurt delikleri var. Uzay-zamanda kestirmeler açabilirler. Deliğin bir ucu başucumuza diğer ucu Alpha Centauri’ye açılabilir. Ya da uzay-zaman “U” şeklinde bükülerek diğer gezegenlere ya da zamana zaman tünelleri açılabilir. Aslında her şey bir noktadan diğerine ışık demetlerinden önce gitmeyle ilgilidir. Uzay-zamanda kurt deliği vasıtası ile ışıktan önce bir noktaya uzay-zamanı bükerek geçebilir geleceğe gider yine bir kurt deliği ile geçmiş anlara bir tünel açabilir.

Takyon: Zamnada Geçmişe Hareket Eden Parçacıklar

Yine ışıktan hızlı parçacıkları kullanarak zamanda yolculuk yapılabilir. Hali hazırda takyon gibi ışıktan hızlı parçacıkların sürekli olarak zamanda yolculuk halinde olduğu da yazılanlar arasında. Hatta bu parçacıklar kullanılarak geçmişe haberler bile iletilebileceği üzerinde duruluyor.

Zamanda Geleceğe Yolculuk Mümkün mü TIKLA

Yorumlar

WORDPRESS: 0