Zamanda Yolculuk Filmleri, Aklınız Çok Karışacak

Ana SayfaFilm Dizi

Zamanda Yolculuk Filmleri, Aklınız Çok Karışacak

Zamanda yolculuk filmleri genelde geçmişi değiştirmek teması üzerine kuruludur. Bazen geçmişteki birileirni öldürme, geleceğe zaman yolculuğu yapma, zengin olmak için zaman makinesi yapma gibi temaları içerir.

Senin Adın (Your Name) 2016 Filmi
Ayın Gölgesinde In the Shadow of the Moon Filmi Konusu
Yarının Sınırında Edge of Tomorrow 2014 Film Konusu Özeti

Zamanda Yolculuk Filmleri, Aklınız Çok Karışacak. Zaman yolculuğu konulu (temalı) filmler bilim kurgu sinemasının ensevdiği yapımlar arasında yer almaya devam ediyor. Zamanda yolculuk temalı filmler izlemek isterseniz kendinize buradan harika bir liste yapabilirsiniz. Zaman yolculuğu için ışık hızında hareket etmek, kütle çekiminden yarralanmak, kozmik sicimlere ya da zamanda geri giden atom altı parçacıklara rastlama gerekli ya da işin içine biraz fentezi ve fantastik ögeler de ekleyebiliriz. Hadi şimdi zamanda yolculuğa çıkalım.

Daha fazla zamanda yolculuk temalı filmler (ya da zaman yolculuğu filmleri) izlemek istersen ve zaman yolcuuğu ile ilgili diğer içerik için yukarıdaki düğmelere dokunabilirsiniz. Önerilerini ve yorumlarını yazmayı unutma. Düşüncelerin bizim için değerli.

Zamanda Yolculuk Filmleri, Aklınız Çok Karışacak

Zamanda yolculuk filmleri genelde geçmişi değiştirmek teması üzerine kuruludur. Bazen geçmişteki birileirni öldürme, geleceğe zaman yolculuğu yapma, zengin olmak için zaman makinesi yapma gibi temaları içerir. Tabii ki paralel evrenler, sebep sonuç ilişkileri, paradokslar (büyükbaba yani dede paradoksu) gibi çelişkiler de zaman yolculuğunu içinden çıkılmaz bir duruma getirebilir.

Zamanda Yolculuk Filmleri, Aklınız Çok Karışacak
Zamanda Yolculuk Filmleri

Tenet (2020) Zamanda Yolculuk Temalı Film

Tenet, zamanda geriye doğru hareket eden pozitronu kullanarak, gelecekten şimdiki zaman gönderilen objeler ile başlar. Filmde geçmişten gönderilen pozitronlar ve evrilmiş madde aslında geleceğe doğru hareket eder. Evrilmiş maddenin geleceği bizim geçmişimizdir. Bunun tam tersi olarak da bizim geleceğimiz, evrilmiş maddenin geçmişidir. İşte iki zamanı yan yana koyduğunuzda yani uzay içerisinde harekete geçirdiğinizde filmdeki gibi tuhaflıklar ortaya çıkar. Kimi geri hareket yaparken kimileri hareket yapar. Biz, önce sonucu sonra sebebi görürüz. Bu da kafamızı karıştırır.

Filmin geniş açıklaması için buraya dokunun.

Tenet

Paradox (Paradoks) 2016

Paradox filmi de zamanda yolculuk temalı bir film. Daha çok paradokslar ve kader konusu var filmde. Sebep sonuç ilişkisi yine bu filmde de altüst olmuş durumda…

Mr. Landau, yer altında gizli bir tesis kurar. MIT’den ve çeşitli yerlerden getirdiği fizikçilerle zaman makinesi inşa eder. Mr. Landou, makineyi denemek için Jim’i 1 saat sonraya yani saat 00.00’a gönderecektir. Saat tam 23:00 iken makine çalışır ve Jim 1 saat sonrasına gidip geri döner. Geri döndüğünde gördüklerini anlatır, herkes ölmüştür. Peki, bütün bunların nedeni ne idi? Ekibin içinden kim ve neden diğer herkesi öldürmek istemişti?

Daha fazlası için buraya dokunun.

Paradox

Kapsül (Primer 2004)

Primer konu olarak kapalı ve kendini ele vermeyen bir yapıda bir film. Özellikle sebep-sonuç ilişkisi; zaman döngüleri; paradokslar ve zamanın doğrusal hareketi ve gerçeklik algısı hakkında önceden bilimsel ve felsefi bir şeyler bilmek gerekli. 

Abe ayrıca kendi kapsülünü yaparak gizlice tekrar geçmişe yolculuk yapar. Çoğalan kopyalar, değiştirilen geçmiş işleri içinden çıkılmaz hale sokacaktır. Her zaman yolculuğu filminde olduğu gibi Primer’de de nedensellik sorunu var. İlk sebep neydi? Zaman çizgileri her değiştiğinde bir öncekinde yaşananlar hiç yaşanmadığına göre ne ilk olaylar zaman yaşandı?  Filmde de bu tür felsefi sorunları bulacaksınız.

Geniş film incelemesi için buraya bakın

Primer

Time Crimes 2007 (Suç Zamanı)

Hector ve karısı Clara yenib ir eve taşınırlar. Hector, evde iken gizemli bir telefon alır. Telefondaki cevap vermez geri arama yapan Hector telesekreter mesajı ile karşılaşır ve yine telefon kapanır. Bahçede dürbünü ile etrafı izlerken ormanlık alanda soyunan bir kadın görür. Soyunan kadın aniden ortadan kaybolunca onu aramaya çıkar. Hector kendisini döngüsel bir zaman yolculuğunda, sebep sonuç ilişkisinin içinden çıkılamaz bir hal aldığı, kendinin kopyalarıyla dolu pek çok zaman çizgisi içinde bir macerada bulur.

Filmin daha geniş incelemesi için buraya dokunun

Time Crimes

Synchronicity (Eşzamanlı)

Zaman Yolculuğu filmleri arasında durgun bir yapım. Projeleri için aldıkları maddi desteği kaybetmek üzere olan Jim ve arkadaşları projelerini denerler. Zamanda yolculuk makinesi çalışmaktadır. Makineden çıkan egzotik çiçek ile olaylar gelişir. Patronları yani proje finansmanı (Klaus) ile aralarında çıkan anlaşmazlık ve Abby ile olan ilişkisini kurtarmak İsteyen Jim zamanda defalarca geriye gidecektir. Zaman çizgileri değiştikçe klon sayısı da artar. Her bir gerçeklik için farklı bir paralel evren ve olasılık içinde yolculuk başlar. Kim, kimdir ve hangi zaman çizgisi gerçektir? Her şey birbirine karışır. Yine meşhur paradoksları ve sebep-sonuç çıkmazını bu filmde de görmek mümkün.

Geniş inceleme ve dah afazlası için devamını buradan okuyun

Synchronicity

Yıldızlararası (Interstellar)

Dünya her geçen gün çöle dönmektedir. Yetiştirilen tek ürün olan mısır da artık teşitrilemez duruma gelir. Dolayısıyla yeni bir dünya arayışına girer insanlık. Yer altına çekilmiş artık gizli çalışan NASA bilginleri ve eski bir astronot (Cooper) ailesini geride bırakıp Jüpiter yakınındaki solucan deliğine giderek oradan eğrilen uzay-zaman dokusunun içinden geçerek evrenin başka bir köşesindeki yaşanabilir gezegen aramaya giderler. Geriye döndüğünde ise kızı Murph 80 yaşında ve ölmek üzeredir. Kendisi ise sadece 4 yıl yaşlanmıştır. Çünkü kara delikte ya da kütle çekimi ile zaman çok yavaş ilerler. Uzay aracının geçirdiği her 1 saat dünyanın 7 yılına eşittir. Ayrıca filmdeki fizik kurallarını açıklayan kitap da yazar ve filmin danışmanı Kip Thorne tarafından “Yıldızlararası Fiziği adıyla yazılmıştır.

Geniş inceleme filmin bilimsel altyapısı için buraya bakın

Yıldızlararası

Predestination – Kader (Zaman Yolculuğu Filmi)

Filmde cinsellik paradoksu konusunu işleniyor. Tam olarak bilim kurgu olmasa da bilimsel fantezi sınıfında bir film. Film, Robert Heinlein romanı (All You Zombies – 1959 yılında yazılmıştır ) Hepiniz Hortlaksınız’ın sinema uyarlamasıdır. Bir insanın kendisinin hem annesi hem de babası olması konusu işlenir. Zaman yolculuğuna ve ilk sebep konusuna farklı bir bakış açısını filmde görmek mümkün. Zaman yolculuğu yaparak kendini kendini hamile bırakan iki cinsiyetli Jane aslında kendine âşık olur. Zamanda yolculuk filmleri arasında en iyilerden.

Daha fazla ayrıntı ister misini? Buraya dokunun

Predestination

12 Maymun (Zaman yolculuğu filmi)

1996 yılında Türkiye’de gösterime giren film konusu ve içerdiği mesajlar açısından önemli bir filmdir. Filmde 1996’da dünya üzerindeki 5 milyar insanın ölmesine neden olan bir virüsü durdurmak zamanda defalarca geriye gönderilen “Gönüllüler”den biri olan James Cole (Bruce Willis)’in zaman yolculuğu ekseninde gelişiyor.

Devamını okumak için buraya dokunun

12 Maymun

Zamanda Sıçrayan Kız 206 , Time Traveller 2010 İzle

Zamanda yolculuk filmleri arasında animasyon bir yapım. 2010 yapım ise anime değil fakat konuları aynı. Üç lise öğrencisi (Makoto, Chiaki, Kousuke) arkadaşın birbirleri ile olan arkadaşlık ilişkisi üzere dönüyor. Makoto düzensiz biraz da hareketli bir kızdır. Bir gün okulda fen laboratuvarında yere düşer ve o sırada esrarengiz bir nesne ile temas eder. Daha sonra her sıçradığında zamanda bir miktar geriye gider. Her gitmesinde bazı olaylara müdahale der fakat olayları kendi haline bırakması ve elindekiler ile dostları ile yetinmesi gerektiğinin farkına varır.

Kolundaki bir dövme ile geriye kaç sıçrayış kaldığını gösteren bir sayaç vardır. Makoto’nun sayacı her sıçrayışta sıfıra yaklaşırken aslında arkadaşı Chiaki’nin gelecekten geldiğini ve o garip nesnenin sahibi olduğunu öğrenir. Arkadaşı, zamanda sıçrama sayacını sıfırladığı için bu zamana sıkışmıştır.

Devamını okumak için buraya dokunun

Zamanda Sıçrayan Kız

Zaman Yolcusunun Karısı (Zaman Yolculuğu filmi İzle)

Zamanda yolculuk yapabilen (fantastik bir yolculuktur)  Henry DeTamble, Chicago’da bir kütüphanede evleneceği kadınla tanışır. Aslında Henry, Clare’e zamanda yolculuk yaparak onun çocukluk dönemine giderek, ona ileride kütüphanede biriyle tanışacağını ve o kişinin sevgilisi olacağını söylemiştir.

Henry, zamanda yolculukları istemsiz olarak yapar ve zamanda değişik tarihlerde savrulur durur. Ve bir gün istemsiz bir zaman yolculuğu sırasında, yaptığı bu yolculuklardan birinde vurulduğunu görür.

Zaman Yolcusunun Karısı

(Zamanda Yolculuk) Zaman Yolculuğu Temalı Filmler Listesi

Bu filmler hakkında geniş bilgi için site menüsüne bakabilirsiniz. Ya da buraya dokunarak filmleri teker teker inceleyebilirsiniz. Eğer sizin de eklemek istediğiniz filmler varsa lütfen yorum panelini kullanarak katkı bulunun.

 1. Geleceğe Dönüş
 2. Justice League: The Flashpoint Paradox 2013
 3. About Time 2013 (Zamanda Aşk)
 4. Groundhog Day (1993) Dün Aslında Bugündü
 5. FAQ About Time Travel (Zamanda Yolculuk
 6. Frekans – Frequency
 7. Zaman Sapması, Time Lapse
 8. Philadelphia Deneyi Filmi (Tehlikeli Deney)
 9. Looper, Tetikçiler
 10. Yaşam Şifresi – Source Code
 11. ARQ
 12. Dünü Kurtarmak 2019 (Netflix)
 13. Zamanda Yolculuk – From Time to Time 2009
 14. Geri Sayım – Ticking Clock
 15. Zaman Gezginleri
 16. Safety Not Guaranteed Zaman Yolcuları (2012)
 17. Time Line Zaman Ötesi 2003
 18. Timecop Zaman Polisi (1994)
 19. Yarının Sınırında 2014
 20. Terminatör Film Serisi
 21. Star Track Uzay Yolu Film Serisi
 22. Time Trap 2017
 23. The Man From the Future (gelecekten Gelen Adam) 2011
 24. Paradoks
 25. Sefer 42 – Flight World War 2015
 26. Zamanda Aşk
 27. Tenet (2020)
 28. Enoshima Prizm
 29. Hello World
 30. Your Name (Senin Adın)
 31. Zaman tüneli, The Time Machine
 32. The Adam Project
 33. Harry Potter 3
 34. Yarının Savaşı (The Tomorrow War)
 35. Geliş (Arrival)
 36. Project Almanac – Sonsuzluk Projesi
 37. The Adam Project
 38. Senin Adın (Your Name) 2016
 39. Time Trap (2017)

Yorumlar

WORDPRESS: 0