Zamanın Daha Kısa Tarihi Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

Zamanın Daha Kısa Tarihi Kitap Özeti İncelemesi

Stephen William Hawking Zamanın Kısa Tarihi'nde ana hatları ile zaman ve evrenin dokusu hakkında eşsiz bilgiler veriyor

Dünyayı Değiştiren Beş Denklem Konusu, İncemelsi, Yorumları
Einstein’ın Evreni Michio Kaku Kitap Özeti Yorumları
Her Şeyin Teorisi Nedir? Stephen W. Hawking Kitabı

Zamanın Daha Kısa Tarihi Kitap Özeti İncelemesi. Bu kitapta Stephen Hawking, okurları için zamanın doğasını inceliyor. Zaman konusu benim yıllardır araştırdığım bir konudur. Popüler bilim okumalarımın neredeyse çoğunluğu zaman yolculu ve zamanın doğası hakkındadır. Bu konuya neden bu kadar takıntılıyım bilmiyorum. Çocukluğumdan beri zamanda yolculuk filmleri beni benden alır. Daha 10 yaşındayken bile klasik müzik dinlerken zamanda yolculuk hayalleri kuruyordum.

O yaşa göre çok tuhaf olduğunu şimdi anlıyorum. Eski blogumun önemli bir bölümünü zamanda yolculuk ve zaman konusuna ayırmıştım. WordPress’e geçerken çok fazla içerik kaybına uğradım. Şimdi yeni yeni eski içeriği yeniden yazmaya çalışıyorum. Zaman konusunu ve teorilerini dizi filmlerden çoktan öğrendik bile. Profesör Brown, pek kuramlarla ilgilenmiyordu ama Netflix’in Dark dizisi kuramları da az çok izleyicisiyle paylaştı. Konu yine uzadı gitti değil mi? Hemen kitabın özetine ve incelemeye geçelim.

Zamanın Daha Kısa Tarihi Kitap Özeti İncelemesi
Stephen Hawking Leonard Mlodinov  Zamanın Daha Kısa Tarihi

Zamanın Daha Kısa Tarihi Kitap Özeti

Kitabın ilk bölümünde evreni düşünüyoruz. Antik Yunan’dan günümüze uzay modelleri bu bölümde anlatılıyor. Dünya ve insan merkezli evren anlayışından günümüze kadar felsefeciler neler neler düşünmüşler bir bilseniz şaşırırsınız? Şimdiki bilgilerimizle bunlar bize çok komik geliyor. Newton’ın evreni bölümünde ana hatları ile Newton’ın kuramları ve gezegen gözlemleri konu ediliyor. Hemen ardından da Einstein’ın görelilik kuramları anlatılıyor. Uzayın dokusu, ışığın doğası, kütle çekimi konuları zamanı anlayabilmek için önemlidir. Zaman artık eğilip büküle bilen bir boyut haline geldi. Uzay-zaman artık birbirinden ayrılamaz ikili oldular.

Zamanın Daha Kısa Tarihi Kitap Özeti İncelemesi
Zamanın Daha Kısa Tarihi

Evrenin genişlemesi, ışık tayfları, kara cisim ışıması, Doppler etkisi konuları ile evrenin dokusu hakkında en seçkin bilgiler ile kitap devam ediyor. Büyük patlama, kara delikler, kütle çekimi derken kuantum ölçeğinin derinliklerine kadar ineceksiniz. Dalga ve parçacık ikilisinin gizemli varlığı sizi şaşırtacak. Daha sonra zamanda yolculuk olasılığı, atom altı parçacıklar, belirsizlikler işin içine girecek. 

Kitap İncelemesi ve Yorumum

Ünlü fizikçi Stephen William Hawking dünyanın en ünlü ikinci teorik fizikçisi unvanına sahiptir. ALS hastalığı nedeni ile 80’li yıllardan itibaren artık konuşamıyordu. 14 Mart 2018 yılında öldü. Bu kitabın ilk baskısı 2005 yılında yapılmıştır. Zaten kitaptaki bilgiler popüler bilim tarzında temel konulardır. İnsanı yormayan anlatımın yanı sıra renkli görseller konuları anlamayı kolaylaştırıyor. Zaman insanın çözemediği ama ne olduğunu az çok bildiği konulardan.

Ruh, bilinç, ölümsüzlük, zihin, var olmak, insanın bir amacı var mı gibi konular da hem felsefenin hem de bilimin konusu. Astrofizik, astrokimya, fizik, parçacık fiziği, astronomi bilim dalları ile bilimciler hiç durmadan evreni inceliyorlar. Zamanın ve evrenin doğası en az insanın doğası kadar karmaşık ve anlaşılmaz. Belki de biz bu şekilde bir anlam verdiğimizdendir. Zaman konusuna geri dönecek olursak bir gün insanlar zamanı da maniple edebilecekler midir? Ya da evrenin dokusunu ve işleyişini anlayıp, ışık hızıyla evrene yayıla bilecek ve zamanın tahakkümünden kurtulacak  mıyız?

  • Baskı: 132 sayfa
  • Okuma süresi: 3 saat
  • Yayıncı: Doğan Kitap

Yorumlar

WORDPRESS: 0