Zhuangzi Chuang Tzu Metinleri Özet Alıntılar

Ana SayfaKitap Yorumları

Zhuangzi Chuang Tzu Metinleri Özet Alıntılar

Ben, Zhuangzi, bir seferinde rüyamda bir kelebek oldu ğumu gördüm, mutlu mutlu kanat çırpan bir kelebek. Öyle mutluydum ki Zhuangzi olduğumu unutmuştum.

Putların Alacakaranlığı Kitap Özeti İnceleme
Böyle Söyledi (Buyurdu) Zerdüşt Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Sis Miguel de Unamuno Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Zhuangzi Chuang Tzu Metinleri Özet Alıntılar. Aşağıda alıntı yapacağım gibi Zhuangzi Chuang Tzu denilince aklımıza ilk kelebek rüyasında ki insanın gerçekliğini sorgulayan paragraflar. Bu paragrafı tam olarak aşağıya yazacağım. Kısa bir özet ve kitap incelemesi de yapacağı. Kitabı okumak pek kolay olmayabilir. Ben çok yavaş okuyabildim. Çünkü kitapta çok fazla tarihi kişilik ve kral adı şehir adı var. Onlar az çok okurken okuma hızının yavaşlamasına neden oluyor. Kitapta anlatılanlar daha çok Konfüçyüs öğretileri ve Daoizm üzerine kurgulanmış. Önemli olan Tao’ya ulaşmaktır en büyük hedef bulur. Kitaba öğütler, yasaklamalar içeren, yaşamın sırlarından bahseden bir tür yaşam rehberi diyebiliriz.

Zihin aydınlatan bize yeni dünyaları, farklılı boyutları bulduracak kitaplar için site menüsünden yüzlerce yapıta ulaşabilirsiniz. Yukarıdaki renkli düğmelere dokunarak en dikkat çeken kitaplara erişim sağlayabilirsiniz. Unutmayın, sadece aydınlık zihinler ile insanlığın zirvesine ulaşabiliriz.

Zhuangzi Chuang Tzu Metinleri Özet Alıntılar
Zhuangzi Chuang Tzu

Zhuangzi Chuang Tzu Kimdir

Zhuang Zhou adıyla bilinen Chuang Tzu MÖ 369- 286 yılları arasında yaşamıştır. Taoizm’in en önemli filzofudur. Hayatı ile ilgili çok az bilgi bulunmaktadır. Pek çok işlerde çalışmıştır Chu Beyliği’ni yönetmesi istenilmiştir. Mevcut kitabıyapıt bırakmamıştır ya da günümüze kadar ulaşmamıştır. Zhuangzi öğretileri Çin dinleri üzerinde özellikle Budizm üzerinde etkiler bırakmıştır. 

Zhuangzi Chuang Tzu Metinleri Özeti Konusu

Özellikle bazı filmlerde kullanılan kelebek ve rüya anlatımı çok ünlüdür. Kitabın 23 sayfasında geçen bu kısmına kendinden önceki iki paragrafla birlikte buraya alıntılılıyorum. Alıntı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2020 baskısından, kitabın jenerik kısmındaki alıntı iznine kayarak yapılmıştır.

Zhuangzi Chuang Tzu Metinleri
Zhuangzi Chuang Tzu

Chuang Tzu ve Kelebek

Yarıgölge gölgeye şöyle sordu: “Bir süre önce (takip et tiğin) adam yürüdüğünde sen de onunla yürüdün ve şimdi adam dururken sen de duruyorsun, bir süre önce adam otu- runca sen de onunla oturdun ve şimdi adam ayağa kalkınca sen de onunla birlikte ayağa kalktın. Nasıl olur da bağımsız hareket edemezsin?”

Gölge şöyle cevap verdi: “Olduğum şey olabilmek için bir insana bağlı olmam gerekmiyor mu? İnsan da olduğu şeyi olmak için bir şeylere bağımlı değil mi? Yılanın pulla rina mi yoksa ağustosböceğinin kanatlarına mı bağlı olma lıyım? Bunu neden yaptığımı nasıl bilebilirim? Bunu neden yapmadığımı nasıl bilebilirim?”

Ben, Zhuangzi, bir seferinde rüyamda bir kelebek oldu ğumu gördüm, mutlu mutlu kanat çırpan bir kelebek. Öyle mutluydum ki Zhuangzi olduğumu unutmuştum. Aniden uyanınca aslında Zhuangzi olduğumu anlayıp hayrete düş tüm. Zhuangzi mi rüyasında kelebek olduğunu gördü, yoksa kelebek mi rüyasında Zhuangzi olduğunu gördü? Zhuangzi ve kelebek arasında bazı farklılıklar olmalı. Buna “seylerin dönüşümü” denir

Yorumlar

WORDPRESS: 0