Zincire Vurulmuş Prometheus Kitap Özeti Konusu Alıntılar

Ana SayfaKitap YorumlarıMitoloji Gizem

Zincire Vurulmuş Prometheus Kitap Özeti Konusu Alıntılar

Zeus'un zulmüne ve zorba yönetimine; insan düşmanlığına karşı gelen Prometheus zincire vurulur ve karaciğeri sonsuza dek bir kartal tarafından yenilecektir.

Tembellik Hakkı Paul Lafargue Kitap Özeti
Doktor Ox’un Deneyi Jules Verne Kitap Özeti İncelemesi
Zacharius Usta Kitap Yorumu, Konusu, İncelemesi, Özeti

Zincire Vurulmuş Prometheus Kitap Özeti Mitolojik Öykü. Tragedya Aiskhylos tarafından yazılmıştır. Aiskhylos Antik Yunan’ın en önemli tragedya yazarlarındandır. Yapıtlarından sadece 7 tanesi günümüze kadar gelebilmiştir. Mitolojik efsaneleri tragedyalarında konu etmiştir. Kitabın çevirisi çok iyi, akıcı, cümleler insanı yormuyor. Yine Azra Erhat’ın ön sözü gerçekten oldukça açıklayıcı. Kitabın sonunda ekler kısmında Hesiodos Theogonia, İşler Ve Günler, Goethe Prometheus’tan efsaneyle ilgili dizeler de alıntılanmış.

Kitaplar bizi ölümlü olmaktan kurtarıp kozmik bir bilinçle yaşama bağlar. Daha fazla kitap için site menüsüne bakabilirsiniz. Yukarıdaki hızkı erişim düğmelerini kullanarak en etkili kitaplara kısa yoldan erişebilirsiniz. Yorumlarınızı önemsiyoruz, yorum yazmayı unutmayın.

Zincire Vurulmuş Prometheus Kitap Özeti Mitolojik Tragedya
Zincire Vurulmuş Prometheus

Zincire Vurulmuş Prometheus’u Kim yazmıştır Ne Anlatıyor?

Aiskhylos yazmıştır. Yunan mitolojisinin en ünlü mitlerinden birini anlatır. İnsnalara ateşi veren Prometheus tanrı Zeus tarafından cezalandırılır.

Zincire Vurulmuş Prometheus Kitap Özeti Konusu

Şimdi çok kısa bir şekilde kitabın özetine ve konusuna geçelim. Prometheus, Titanlar soyundan bir tanrıdır. İnsanları çok seven ve yardım eden bir tanrı olan Premethus, bilgili bir tanrıdır. Bilgisi ve aklını kullanması; gelecekten haberler vermesi bakımından Zeus’tan bile daha beceriklidir. İnsanları sevmeyen Zeus, Promethus’u diğer üç kardeşi ile birlikte cezalandırır. Promethus insanlara yardım etmiş ve ölümlülere ateşi vermiştir. Böylece insanlar da tanrılar gibi ateşe sahip olmuşlardır. 

Zincire Vurulmuş Prometheus Sonunda Ne Oluyor?

Zeus, Promethus’a caza verir. Onu ıssız bir yerde zincirlere bağlatır. Bir kartal her gün karaciğerini yer. Tanrı ölümsüz olduğundan ertesi güne karaciğeri yenilenir ve kartal ciğerini tekrar yer bu ceza sonsuza dek çekilecektir. Fakat sürgündeki tanrı zincirlerinden kurtulur.

Prometheus bilgiyi, aklı, özgürlüğü temsil ederken; Zeus sorbalık ve kaba kuvvetle ele geçirdiği yönetime başkaldıran Promethus’u zincire vurmuştur. Tragedya’da KRATOS, BİA, HEPHAİSTOS, PROMETHEUS, HERMES,OKEANOS ve Kızları son olarak da İO sahne alırlar.

Zincire Vurulmuş Prometheus
Zincire Vurulmuş

Kitaptan Alıntı

Zincire Vurulmuş Prometheus Kitabın ön sözünden, İş Bankası Kültür Yayınları, XII. baskı, sayfa 14’ten alıntıyı aşağıya aldım.

🍭Prometheus tragedyasında Prometheus ve İo gibi Zeus’un kurbanları, Kratos, Bia, Hephaistos ile Hermes gibi Zeus’un uşakları ve Okeanos gibi Zeus’un dalkavukları ile dolmuştur. Geçmişi yendikten sonra, Zeus bugün ve yarını da yasalarının tekeline geçirmişe benzer. Oysa gerçek tam tersinedir: Gerçekte Zeus köle, Prometheus özgürdür. Bu özgürlüğü Prometheus nasıl ele geçirmiştir? Burada efsaneyi bir yana itip, kendi çağımızın egemenlik kavgalarına bakabiliriz: Yönetimi ele geçirmiş nice iktidar sahibi kişi ya da partiler vardır ki, karşılarına dikilip direnen tek tük düşünce sahiplerini susturup yok edebileceklerini sanırlar, oysa sonuç umduklarının tersine çıkar: İktidar sahipleri devrilir gider, düşünce sahipleri yener ve kalır.

🍭İnsan toplumunun bu değişmez yasasının bilincine varan Aiskhylos onu Prometheus diye bir efsanelik kişinin ağzından bildiriyor bize dek: Akıl gücü kaba güçten üstündür, düşünceye gem vurulamaz, özgür düşünce tutuklanamaz, susturulamaz, alt edilemez, olaylar nasıl gelişirse gelişsin, gelecekte egemenlik kaba kuvvetin değil, özgür düşüncenindir. Aiskhylos toplumlarm yönetiminde, geçmiş, hâl ve geleceği bu açıdan eleştirerek, bize eşsiz değerde bir politika dersi veriyor bu tragedyasıyla: Akıl gücünün kaba kuvveti nasıl yendiğini adım adım izledikten sonra, akıl gücü üstüne kurulan yönetimin akla ve özgür düşünceye saygıyı elden bırakıp, ona sırt çevirince, nasıl zayıfladığını ve devrilmek tehlikesiyle karşı karşıya geldiğini gösteriyor. Zeus bütün kurbanları, uşakları, dalkavuklarına karşın bir çocuk gibi zayıf ve çaresizdir: Onu yıkımdan kurtaracak tek kişi akıl gücünün taşıyıcısı Prometheus’tur. Zeus tutukladığı düşmanının elinde tutukludur aslında.

Baskı: 96 sayfa
Okuma süresi: 1 Saat
Yayıncı: İş Bankası Kültür Yayınları

4.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Zincire Vurulmuş Prometheus Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0