Çocukluğun Sonu Arthur C. Clarke Özeti, Konusu, İncelemesi

Ana SayfaKitap Yorumları

Çocukluğun Sonu Arthur C. Clarke Özeti, Konusu, İncelemesi

Evrensel kozmik hiyerarşide çocukluğunu yaşayan insanlık uzaylı Hükümdar denilen gözetleyici bir ırk tarafından ele geçirilir.

Yıkıma Giden Adam Alfred Bester Roman Konusu İncelemesi
Ben Robot Isaac Asimov Kitap Özeti Konusu Üç Robot Yasası
Ay’a Yolculuk Jules Verne Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Çocukluğun Sonu Arthur C. Clarke Özeti, Konusu, İncelemesi. Arthur C. Clarke’ın 1953 yılında yazdığı, uzaylı, insanlığın temalı bilim kurgu romanı. Distopya ve ütopya temalarını aynı anda içeren kurgusu günümüzün bilim kurgu yazarlarına ilham olmayı sürdürüyor. Orijinal adı Childhood’s End romanının özeti ve incelesi, yorum ve analizine geçelim.

Çocukluğun Sonu Arthur C. Clarke Kısa Konusu

Konu: Roman, dünya dışı bir ırk olan Overlord’ların Dünya’ya gelmesiyle başlar. Overlord’lar, insan ırkına teknolojik ve bilimsel yardım sunarlar. Ancak, bu yardım karşılığında insanların özgürlüğüne ve geleceğine ilişkin bazı fedakarlıklar yapmaları gerekmektedir. Overlord’lar, insanların gelişimini izlerken, insanlık da kendisini yeniden keşfetmekte ve evrilmekte olan bir varlık olarak kendi varoluşsal sorularıyla yüzleşmektedir.

Çocukluğun Sonu Arthur C. Clarke Özeti, Konusu, İncelemesi
Çocukluğun Sonu Arthur C. Clarke

Çocukluğun Sonu Romanının Kısa Bir Özeti

Dünya ansızın tepesinde beliren onlarca uzay aracı ile istila edilmiştir. Dünyaya gelene bu yabancılar ne istemektedir? Aslında insanın korkmasına pek de gerek olmadığı ortaya çıkacaktır. İnsanların Hükümdar (Overlord) dediği ve kendilerini gizleyen uzaylılar Gözetmen adındaki Karellen ile iletişim kurar. Karellen ilk zamanlar MB Genel Sekreteri Stormgren ile iletişim kurar.

İnsanlar için tehdit olmayan Hükümdarlar dünyayı düzeltmiştir. Savaşlar bitmiş, bütün nükleer silahlar imha edilmiştir. Ordular dağıtılmıştır. Suç daha işlenmeden gözetmen tarafından belirlenir. Stormgren çok iyi bir yoldaştır ve Karellen’in her istediğini yapar. Fakat amaçlarının ne olduğunu bilmeden ölecektir. Daha sonraki nesillere kadar yüzlerini göstermeyen Hükümdarlar artık sonraki aşamaya geçecektir.

Nesiller geçmiştir ve artık yüzlerini gösteren Hükümdarlar insanlığın teknolojik ilerlemesini durdurup, yıldızlara ulaşmalarını engellemiştir. Amaçları insanın kozmik yerini ve hiyerarşideki sınıfını atlamasıdır. İnsan yeni bir varlığa evrilecektir. Evrende Hükümdarların da üstünde bir kozmik zihin, saf düşünce gibi etkileri olan Zihindar vardır. Zihindar görevlendirdiği Hükümdarlar eiliyle uygarlıkların doğuşunu ve kendisi ile birleşmesini ve çöküşünü organize eder.

Romanın İncelemesi ve Ana Teması

İnsanlık da artık çocukluk devrini bitirmiştir. Son insan neslinden sonra artık evrimini tamamlayan insan yeryüzünden kalkıp yerine düşünce ve zihin enerjisine sahip ruhsuz yeni bir tür gelmiştir. Jan, evrendeki son homo sapiens olarak yok olan güneş sisteminin içinde eriyip gider.

Hükümdarlar (Overlord) emirlerinde çalıştıkları süt seviyedeki Zihindar için çalışmak ve gelişip evrenin hiyerarşisinde Hükümdar’ın zihniyle birleşecek yeni yaşam formları için devam eder. İnsanın kaderi, evrendeki yeri, bir sonraki insan olmayan insan sonrası yaşam formunun tartışıldığı günümüzün ötesinde bir roman. Transhümanizm, insan sonrası, post hümanizm ve teknolojik tekillik konularını tartıştığımız günümüzde insanlık hâlâ bir çocuk. İleride bütün dinsel, toplumsal kurgularımızı aşıp evrendeki yerimizi ve amacımızı öğrenebilecek miyiz? İnsan olmanın ötesine geçebilecek miyiz?

4.0
TOPLAM PUAN
Genel Puanlama
Çocukluğun Sonu Arthur C. Clarke Kitap Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0