İnsan Neden Korkar? Korku Nedir? Beynimizin İlginç Bir Oyunu

Ana SayfaBilim

İnsan Neden Korkar? Korku Nedir? Beynimizin İlginç Bir Oyunu

İnsan Neden Korkar? Korku Nedir? Beynimizin İlginç Bir Oyunu Korkunca Ne Yapılır? Korkunca beynimizde neler olur? Beyinde korkudan sorumlu bir bölge

Görünmez Goril Kitap Özeti İncelemesi Yorumu
Müzikofili Nedir? Neden Müzik Dinleriz Müzikle Tedavi
Incognito Beynin Gizli Hayatı Kitap Konusu İncelemesi

İnsan Neden Korkar? Korku Nedir? Beynimizin İlginç Bir Oyunu Korkunca Ne Yapılır? Korkunca beynimizde neler olur? Beyinde korkudan sorumlu bir bölge vardır bu bölgenin adı Amigdaladır. Her ne kadar beyinde korkuyla ilgili bir alan olsa da korku çok karmaşık işlemler sonucu oluşur ve korkunun işleyiş süreci tam olarak çözülmüş değildir. Korku, nöroloji biliminin en ilgi çeken konularından biridir. Peki, korkusuzluğun nedeni ne olabilir?

İnsan Neden Korkar? Korku Nedir? Beynimizin İlginç Bir Oyunu

Bu yazıda korku nedir? İnsan neden korkar? Gibi soruların, psikolojik, nörolojik ve nörokimyasal ilncelemesini yapacağız. Beynimiz, korkuya nasıl tepkiler verir ve hangi hormonları salgılar? Korkusuz insanlar belki de ordular yaratmak mümkün mü?

İnsan Neden Korkar? Korku Nedir? Beynimizin İlginç Bir Oyunu
İnsan Neden Korkar?

Korkudan Sorumlu Beyin Bölgesi

Korku, İnsan beyni üzerine çalışmalar. Yapılan bazı klinik çalışmalarda beyindeki Amigdala bölgesi gelişmiş insanların daha az korktuğu gözlemlenmiştir. Bu durumdaki insanların, normalde herkesin korkması gereken şeylerden korkmadıkları gözlemlenmiştir. Fakat bu bireylerin oksijensiz bir ortamda panikledikleri izlenmiştir. Tarih boyunca savaşlardan önce askerlere korkularını yenebilmeleri için Amigdala bölgesini baskılayan ilaçlar verilmiştir. Korku nedir sorusundan şimdi korku filmlerine, korku tünellerine geçelim.

Korku Filmleri Neden İnsanı Korkutur

Korku, insan beyni ve adrenalin. Korku filmi izlediğimiz de filme bağımlılığımızın artması ya da koku karşısında (örneğin lunaparkta) cesaretimizin artmasının nedeni ne olabilir? Bu sorunun cevabı aslında korku sırasında vücudun salgıladığı adrenalin hormonuyla ilgilidir. Adrenalin hormonun sağladığı bağımlılık nedeni ile koktuğumuz şeylere bazen daha fazla ilgi gösterebiliriz. 

Korku filmleri ve lunapark aletleri bize çekici gelebilir. Korku ve adrenalin bizi korkusuz yapabilir. Ayrıca Travma sonrası stres bozukluğu görünen hastalar da korku problemleri yaşarlar. Travma öncesi yaşadıkları artık insanın en korktuğu şeyler arasına girer.

Korkunca Beyinde Neler Olur?

Tsukuba Üniversitesi Uluslararası Bütünleşik Uyku Tıbbı Enstitüsü’nden Dr. Steffen Wolff ‘un yaptığı çalışmalar ve deneyler korku hakkında yapılan en yeni deneylerdir. Dr. Wolff , Amigdala bölgesindeki ara sinirlerden olan (PV) ve (SOM) korkuyu öğrenme sürecinde aktif olarak görev yaptıklarını belirtti. Dr. Wolff ve çalışma arkadaşları kurdukları deney düzeneğinde ses ve elektrik şokunu farelere arka arkaya vererek farelerin ses karşısında korkuyu öğrenmelerini sağladılar.

İnsan Neden Korkar? Korku Nedir? Beynimizin İlginç Bir Oyunu
İnsan Neden Korkar?

Korku Araştırmaları ve Deneyleri

Dr.Wolff, PV hücrelerinin korkunun öğrenilmesinde doğrudan aktif rol oynadığını keşfederken öte taraftan SOM hücrelerinin ise korkunun öğrenilmesini engellediğini de fark etmişler. Bu bağlantıdan yola çıkarak bu iki ara sinir hücresinin birbirine zıt çalıştıklarını, birinin aktif hale geçmesi diğerini engelleyici özellik gösterdiğini bulmuşlar.

Bununla birlikte elektrik şoku bölümündeki deneylerde ise bir başka sinir hücresinin bu iki ara sinir hücresini kontrol ettiklerini düşünmekteler. Bu çalışma farklı korku faktörlerin beyinde farklı hücrelerden işlenebileceğine yönelik ipuçları veriyor. Dr. Wolff, korkunun beyinde hangi yolları izleyerek işlendiğini anlamamız için daha yapılması gereken çok çalışmalar olduğunu belirtmiştir.

Sonuç olarak korkunun işlenmesi ve nesilden nesile aktarılmasında çevresel tecrübeler ile öğrenilen bilgilerin direkt etkisi olduğu aslında korkuyu öğrendiklerimiz ile inşa ettiğimiz gerçeğini de bu çalışmalar ile bir kez daha öğrenmiş oluyoruz.

Yorumlar

WORDPRESS: 0