Yapay Zeka Konulu Filmler ve Diziler

Ana SayfaFilm Dizi

Yapay Zeka Konulu Filmler ve Diziler

Aşağıdaki listede AI konulu filmler ve diziler var. Ayrıca sanal gerçeklik, bilgisayar benzetimi yani simülasyon temalarını içeren filmler ve diziler de listede.

Simülasyon Yapay Zeka Sanal Gerçeklik Konulu Filmler
Hello World 2019 Filmi Konusu Simülasyon Konulu Film
On Üçüncü Kat The Thirteenth Floor Filmi Konusu ve Simülasyon

Yapay Zeka Konulu Filmler ve Diziler. Yapay zeka, (AI) sanal gerçeklik ve simülasyon yani bilgisayar benzetimi konulu filmler ve diziler için harika bir izleme listesi hazırladık. Gerçeklik algısının tartışıldığı, yapay zekanın insanı kullandığı hatta yönlendirdiği ve yönettiği daha da ileri gidip dünyayı ele geçirdiği yapımlar da en çok konu edilenler arasında. Şimdi yapay zeka konulu filmleri ve dizileri sıralıyoruz.

Aşağıdaki listede AI konulu filmler ve diziler var. Ayrıca sanal gerçeklik, bilgisayar benzetimi yani simülasyon temalarını içeren filmler ve diziler de listede. Listeye eklemeniz gereken film ve diziler varsa yorum panelini kullanarak katkıda bulunabilirsiniz.

Yapay Zeka Konulu Filmler ve Diziler
Yapay Zeka Konulu Filmler ve Diziler

Vanilla Sky (2001)

Yapay zeka, sanal gerçeklik denilince akla ilk gelen ve en ünlü filmlerden biri olan Vanilla Sky filmidir desek yanlış olmaz.

David Aames, büyük bir şirketin yönetim kurulu başkanıdır ve tanıştığı bir kadının etkisi altında kalmaktadır. Eski sevgilisi tarafından kıskançlık sonucu yapılan bir intihar girişimi sırasında geçirdiği bir kaza sonucunda yüzünü kısmen kaybeder. David, gerçektir olmayan hayaller görmekte ve yüzünün sağlam olduğu bir gerçeklik ile bir suç işleyip hapse düştüğü başka bir gerçeklik arasında gidip gelmektedir. Kendisini bir tür yapay gerçeklikte hisseder ve yaşananların anlamı üzerine düşünür. Bu karmaşık durumun, gerçekliğin ne kadarının kurgudan ibaret olduğunun cevabını bulması gerekmektedir.

Matrix

Bilim kurgu denilince akla gelen en filmlerden biri ve aslında bir baş yapıttır.

Neo adlı bir bilgisayar programcısı, gizemli bir hacker olan Morpheus tarafından ziyaret edilir. Morpheus, Neo’ya gerçek dünyanın aslında bir yapay zeka tarafından kontrol edilen bir simülasyon olduğunu ve Neo’nun “The One” olarak adlandırılan bir kurtarıcı olduğunu söyler. Neo, Morpheus ve ekibiyle birlikte gerçek dünyaya uyanır ve insanlık ile makineler arasındaki savaşın içine çekilir. Matrix içindeki programlar ve ajanlar, Neo’nun ekibini durdurmak için ellerinden geleni yaparlar. Neo, kendisinin aslında “The One” olduğunu keşfeder ve güçlerini kullanarak Matrix’i kontrol etmeye başlar. Film, gerçeklik, özgürlük ve insan bilinci üzerine derin düşündürücü temalar işler. Aksiyon dolu sahneler, etkileyici görsel efektler ve derin anlam katmanlarıyla “The Matrix”, bilim kurgu sinemasının önemli bir örneğidir.

KÜBRA

Netflix orijinal yapımı her ne kadar konusu ve işleyişi daha önce yapılsa ve izleyiciye pek de yeni bir seyir vermese de yapay zeka konulu diziler arasına aldık.

Her ne kadar orijinal bir yapım olmasa da daha önce Netflix’te benzer yapımları görse de izleyici için yapay zeka konulu dizilerden en güncvellerinden biri. Dizide, yapay zekayı kullanarak ticari kâr elde etmeyi düşünen bir programcı, KUBRA adındaki yapay zekanın keşfettiği bir algoritmayla, kuantum bilgisayarına gerek kalmadan her kişisel veriye ulaşabileceğini keşfeder. Psikolojik ve ailevi sorunları olan Gökhan, yazılımın kendisine gönderdiği mesajları Tanrının kendisi ile konuştuğu ve seçilmiş kişi olduğunu düşünerek adına vakıf ve bir topluluk kurar.

Total Recall, Gerçeğe Çağrı 2012

Post-apocalyptic Dünya’nın sonunu getiren büyük bir savaştan sonra, sadece İngiltere ve ona bağlı olan Koloni ayakta kalmıştır. Bir asansör sistemi, bu iki bölge arasındaki ulaşımı sağlamaktadır, ancak Koloni yoğun bir şekilde sömürülmektedir. Bölgedeki ayrılıkçılar iktidarı ele geçirmek için saldırılar düzenlerken, yapay polis teknolojisi üzerinde çalışan Douglas Quaid, insanların zihinlerini eğlence amaçlı kullanılan yapay gerçekliğe bağlayan gizli bir gruba rastlar. Bu teknoloji sayesinde insanlar kendilerini başka bir kişi olarak deneyimleyebilmektedir. Douglas bu cihaza bağlanmadan önce gruba baskın düzenlenir ve o, gerçek ile kurgusal gerçeğin arasında sıkışıp kalır. Douglas zihninin bir simülasyona hapsolduğu düşüncesinde olmasına rağmen, yaşadıklarının gerçek olduğuna inanmaktadır. IMDb

İzleyebileceğiniz AI konulu filmler ve diziler aşağıda. Sadece AI değil, simulasyon, sanal gerçeklik gibi konularda yapılmış film ve diziler için ağaşıda tam bir liste var. Siz de önerilerinizi yarazarak listeye yardımcı olabilirsiniz.

Yapay Zeka Konulu Filmler ve Diziler

 • Dark City, Gizemli Şehir (1998)
 • Matrix (1999)
 • On Üçüncü Kat (1999)
 • Vanilla Sky (2001)
 • Inception Başlangıç (2010)
 • Tron Efsanesi, Tron: Legacy (2010)
 • Reboot: The Guardion Code 2010 (Netflix, dizi)
 • Gerçeğe Çağrı (2012)
 • Pixels (2015)
 • Başlat: Ready Player One (2018)
 • Steins;Gate 0, (2018)
 • Maniac (2018 Netflix, Dizi)
 • Black Mirror Bandersnatch, (2018 Netflix)
 • The Mandela Effect (2019)
 • Hello World, (2019 Anime)
 • Love Death+Robots (Netflix)
 • Black Mirror: (2019 Netflix)
 • Ay Düşerken, Moonfall (Prime Video)
 • The 100
 • KÜBRA (2024, Netflix)
 • Döngü, Tales from the Loop (Prime Video)

Yorumlar

WORDPRESS: 0