Evrenin Zarafeti Brian Greene Kitabı Konusu Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

Evrenin Zarafeti Brian Greene Kitabı Konusu Özeti

Sicim kuramının teorik bilgisi ve sicimlerin işleeyişi yapısı ilk bölümde anlatılıyor. Her şeyin birleşik kuramı ve süpersimetri ve süpereşler burada devreye giriyor.

Paralel Çoklu Evren Teorisi Nedir? ve Zamanda Yolculuk
Evrenin Dokusu Uzay Zaman ve Gerçekliğin Dokusu
M Kuramı Nedir? Evrenin Gizli Boyutları Uzay Kaç Boyutlu?

Evrenin Zarafeti Brian Greene Kitabı Konusu Özeti. Süpersicimler, Gizli Boyutlar ve Nihai Kuram Anlayışı . Kitabın tam adı bu şekilde. Yazar Greene’in popüler bilim üçlemesinin ilk kitabı. Süpersicimler, süpersimetrli nedir? Parçacıkların süpereşleri var mıdır? Nihai bir kuram arayışı ve kuantum fiziğinin standart kuramını birleştirecek yeni bir kuram olabilir mi? Planck ölçeğindeki fiziği ve parçacıkların davranışı nasıl ölçülebilir? Her parçacığın bir süpereşi var mıdır? Bu süper eşler ile Planck uzunluğuna ulaşılabilir mi? Kitapta bu konular ve sicim teorisinin iddia ettiği 11 boyutlu bir uzay ve süper uzay gerekten de va rmıdır? Kitap epeyce derin konulara değiniyor.

Evrenin Zarafeti Brian Greene Kitabı Konusu Özeti
Evrenin Zarafeti Brian Greene

Evrenin Zarafeti Brian Greene Kitabı Konusu Özeti

Kitabı uzun zaman önce okumuştum. İlk okuduğun zaman beni adeta büyüleyen kitaplardandı. 2000 yılı basım olan kitap tabii ki eski diyeceğim. Genel olarak sicim teorisini çok iyi anlatsa da bu kadar eski bir kitap günümüzün ve yakın geçmişteki yeni bilimsel gelişmeleri kapsamıyor. Higgs bozounun keşfi, Einstein’ı haklı çıkaran graviton parçacıklarını keşfi gibi çok önemli bilimsel olaylar kitap yazıldıktan 12-18 yıl içeridinde keşfedilecekti.

Yine de genel olarak hâlâ geçerli olan bilimsel temel bilgiler kitapta var. Okur dah ayeni kitaplara yönelebilir. Bu kitabı okuyalı neredeyse 11 oldu. Ara ara bazı konulara göz gezdirdiğim de olmadı değil. Şimdi kitabın içeriğinden ve konu başlıklarından bahsedeceğim. Burada kitabın içindeki bilimsel iafedeleri ve bilimi özetleyecek değilim zaten bu imkansız olur.

Sicim kuramının teorik bilgisi ve sicimlerin işleeyişi yapısı ilk bölümde anlatılıyor. Her şeyin birleşik kuramı ve süpersimetri ve süpereşler burada devreye giriyor. Süpersimetri ile evreni ve sicimlerin bıyutundaki gerçekliği anlayabilir miyiz? M kuramı, kara delikler, kütle çekimi, evrenin dokusu, tabii ki Planck boyutları kitapta çok ince ayrıntılarına kadar anlatılıyor.

  • Baskı: 504 sayfa
  • Okuma süresi: 20 saat
  • Yayıncı: Tellekt

Yorumlar

WORDPRESS: 0